-

Kratki rezovi: 10 najboljih pjesama za 2013. godinu

kratki rezoviIz mnoštva novih singlova koje sam svaki mjesec predstavljala u Kratkim rezovima izdvojilo ih se deset koji na neki način odskaču od ostalih i koji su, vjerujem, obilježili 2013. godinu. Nije ih bilo lako odabrati jer se u nešto više od sto singlova našlo doista odličnih pjesama, pjesama koje vrijeme neće pregaziti, no na kraju se ipak iskristaliziralo (čak i bez čarobne kugle) kako najbolje singlove ove godine imaju: ZAA, Paydo Komma, Xanax, By-Pass, Fluid Underground i Viseći Vrtovi Vavilona, Sink, Goribor, Siddharta, Trigger i Cojones.

U nastavku možete pročitati što većina bendova priprema u bližoj budućnosti te neke detalje i anegdote vezane uz snimanje singlova, suradnje među muzičarima, njihova razmišljanja o publici, tekstovima pjesama, video spotovima. Jedni su bili sažeti, drugi rječiti. Pustite pjesme i uživajte uz čitanje!

ZAA – ’99 Hope (mart 2013)

Tomislav Ilić, basist benda ZAA o tekstu pjesme „’99 Hope“ kaže kako ništa ne krije, nego kriče i moli: „Kriče osiromašeni Balkan izmožden uranijumom, pljačkom, ratovima i lepo odevenim gusarima tj. političarima. Moli Evropu za razumevanje i empatiju jer vekovima drugog Boga nema. Evropska unija u svom podnaslovu ima ispisano „hrišćanska zajednica“. Samim tim imamo moralno pravo da tražimo saosećanje kao hrišćani, a i od hrišćana. Prošlost je teret koji ne otpada tako lako kao što đak skida ranac posle škole. Tekst je upućen evropskom narodu, a ne evropskim političarima. Naravno, i svim kosmopolitama!“

Što se tiče tekstova na engleskom jeziku, Tomislav smatra kako je „pevanje na engleskom jeziku samo otežavajuća okolnost za, kako kažete, osvajanje publike (Republike). Naš motiv za korišćenje engleskog jezika u pesmama treba tražiti u našem stilu ili izrazu. Hoćemo da kažemo da je to ipak pitanje ličnog ukusa. Pritom, svakako je lep osećaj kada se nekom iz Kalifornije (USA) svidi vaša pesma pa je uz to još i objavi na kompilaciji sa tamošnjim bendovima. Na taj način skrećemo pažnju na našu zemlju i to u pozitivnom kontekstu.“

Za kraj, otkriva i što ‘kuha’ ZAA ovih dana: „Što se tiče novog albuma, ušli smo u završnu fazu. To znači da imamo sve pesme koje objedinjuju album, da se bavimo detaljima i naravno snimanjem. Već smo najavili novi muzički ambijent u kome se krećemo objavljivanjem singlova „Time“ i „‘99 Hope“. Inače insistiramo da bend tumačimo kao živi organizam koji ima svoje emocije i razmišljanja u određenom periodu života. Nismo opterećeni žanrom, tako da gledamo da na što verniji način (što muzički, što tekstualno) dočaramo stanje duše u kome se kolektivno nalazimo. ZAA i jeste tačka u kojoj se svi mi dodirujemo i gde boraveći nam se čini da život ipak ima simisla.“

Paydo Komma feat. Dacha SDK – Mi plačemo iza tamnih naočara (mart 2013)

Basist benda Paydo Komma Luka Stojanović podijelio je s nama kako je došlo do ideje za obradu pjesme „Mi plačemo iza tamnih naočara“ Dobrog Isaka: „Bilo je reči o obradi jedne pesme za album u našem aranžmanu pa smo shvatili da bi nešto sa lokala bilo najprihvatljivije. Kako svi članovi benda i više nego gotive Dobri Isak, nije bilo teško odlučiti šta nam je favorit za obraditi.“ Budući da su na pjesmi surađivali s Daliborom Ristićem iz benda Sizife, daj kamen, Luka govori i o tome kako je bilo raditi s njim: „Saradnja sa Dachom prošla je odlično, verovatno i zbog toga što smo super drugari s njim. Bio nam je potreban neko ko može gitarom da ispriča neku priču vezanu za bend koji obrađujemo, kao i da se uklopi s nama. Dalibor je definitivno bio najbolji mogući izbor za to, što zbog filozofije rada, što zbog interpretacije na instrumentu. Ovo nije jedina saradnja sa SDK, Dušan Mirković (gitarista) inače radi na produciranju prvog albuma Sizife, daj kamen koji će, nadamo se, u neko skorije vreme ugledati svetlost dana.“

Što se tiče anegdota sa snimanja, kaže da ih je bilo dosta, no ipak izdvaja jednu: „Meni lično ostala je upečatljiva situacija Dachinog objašnjavanja kako je osmislio deonice. Otprilike to je zvučalo ovako: ‘Terbijano, to što sam odsvirao to ti je neki vid komunikacije s Makom (pevačicom). Morao sam da se porazgovaram s njom!'“

Paydo Komma najavili su izlazak albuma „Strano“ za kraj godine i nadaju se da neće probiti deadline: „Malo teže sve to ide jer sami snimamo i produciramo, druga (neću da kazem otežavajuća stvar jer se radi o jednoj predivnoj situaciji) je drugo stanje u kome je Marija (pevačica) pa se trudimo da sav taj rad uskladimo kako joj ne bi bilo šta od toga predstavljalo napor.“

Xanax – Reč iz filma (jul 2013

Sana Garić, pjevačica Xanaxa, također je s nama podijelila jednu anegdotu, i to sa snimanja video spota za „Reč iz filma“: „Za vreme snimanja spota za pesmu „Reč iz filma” par kadrova smo zamislili da snimimo na vrtešci „panorama” na Kalemegdanu – jer nismo imali kran. Trebala nam je ravnoteža tj. još par ljudi da bismo mogli da se zavrtimo i snimimo to što treba. Došlo je par klinaca – kupili smo im karte, a oni su bili srećni što mogu da se voze par krugova duže sa nama. Anegdota ima veze sa trenutnim stanjem u Beogradu 2013. Dovijamo se na sve moguće načine.“ Kada je već riječ o video spotu, Sana kaže da je i on bitan za prezentaciju pjesme publici: „Naravno, ako pesma zvuči dobro, dobar video spot će samo doprineti tome da se ostavi bolji utisak na publiku.“

A što uskoro možemo očekivati od Xanaxa? „Završavamo novi singl i spot za pesmu „Tajna”. Planiramo da izbacujemo singl po singl – a kad zaokružimo taj materijal i pronađemo tačku u kojoj će sve akrobate biti u ravnoteži, – biće izdanje i u fizičkom obliku.“

By-Pass – Pustinja (jul 2013)

Iz By-Passa govori bubnjar Vladimir Zdravković. Na pitanje koliko je performans bitan za prezentaciju pjesme i u kojem smislu utječe na atmosferu (budući da je u live izvedbi „Pustinje“ pjevač leđima okrenut gledateljima), on kaže: „Prezentacija proizvoda je bitna u svim sferama, pa tako i u umetnosti. Muziku svako doživljava na svoj način, tekstovi mogu biti kompleksni, zagonetni ili višeznačni ali je zato autor taj koji treba da atmosferu dela prosledi na pravi način publici, koja onda ima svu slobodu da to delo uklopi u svoj svet kako želi i oseća. Ristin performans čini da svako u publici oseti sebe iza te maske, svu tu sputanost, teskobu, klaustrofobiju. Iako možda ne izgleda na prvi pogled, njegova predstava savršeno dopunjava muziku i tekst i daje novu dimenziju pesmi, koja prestaje da bude samo pesma. Kod nas bendovi veoma retko imaju ovakav pristup, u najboljem slučaju obraćaju pažnju na zvuk, a svi ostali segmenti su zapostavljeni. Samim tim i publika je nenaviknuta na takva dešavanja, pravi se podela na one koji to prihvataju i uživaju u celokupnom doživljaju i one kojima to odvlači pažnju. I to je ok – bolje imati jasan stav o tome nego nikakav, odnosno bolje biti nekome zanimljiv nego nikom.“

O pisanju tekstova pjesama i ostavljanju „sebe“ na papiru, Vladimir priznaje: „Obično volim da mislim kako ceo taj kreativni proces pisanja tekstova zavisi od trenutne inspiracije, talenta, mašte i nadahnuća i da uopšte nije bitno da svaku od tih tema autor iskusi na sopstvenoj koži. I onda kada naleti ideja zgrabim olovku, sednem, zapisujem reč po reč, stih po stih. Sve brže i brže misli prolaze kroz mene, moje je samo da ih sačuvam od zaborava, pretočim na papir. Ceo taj proces je u mom slučaju vrlo haotičan. Uglavnom, kada kompletiram pisanje na kraju pročitam ceo završen tekst i – tek onda prepoznam sebe. U tom trenutku čudan je to osećaj. To me koliko obraduje, toliko i zabrine. Po tom pitanju ni “Pustinja” nije izuzetak.“

Izlazak novog albuma By-Passa prvo je najavljen „na proleće“ pa onda „na jesen“. Poznato je da su nesreće i pehovi pratili snimanje albuma „Psychoactive“ pa nas je zanimalo ponavlja li se isto i sada. Evo što smo saznali: „Ne ponavljaju se, uvek nas iznenadi nešto novo (smeh). Ne bih se ni prisećao šta nas je sve zadesilo ovoga puta, samo ću reći da je u poređenju s ovim snimanje “Psychoactive”-a bilo med i mleko. Da smo bar snimali dokumentarac o radu na novom albumu, materijal bi bio za Oskara (smeh). Bitno je da smo prebrodili sve probleme, album je već neko vreme gotov i trenutno smo u završnoj fazi pregovora sa izdavačima. Odradili smo gomilu posla vezano za izdanje, čekamo da se neka komplikovana papirologija završi (nije do nas) i nakon toga bi trebalo da se u najkraćem roku naš novi album pojavi na tržištu. Za sada toliko, uskoro ćemo moći da otkrijemo više detalja – ko je izdavač, kada i u kom formatu album izlazi, na koja tržišta itd. Svima u bendu teško pada što se sve ovo toliko razvuklo, tim pre što smo ponosni na ono što smo stvorili, znamo i da su naši fanovi nestrpljivi, ali verujemo da će nam sve biti oprošteno kada budu imali svoj primerak albuma u rukama.“

Fluid Underground i Viseći Vrtovi Vavilona – Kao nekada (jul 2013)

Kako su na pjesmi „Kao nekada“ surađivala dva benda, iz Fluid Undergrounda govorio je gitarist i pjevač Miloš Petrenj, a iz Visećih Vrtova Vavilona gitarist i pjevač Dejan Cvetojević. Na pitanje o suradnji, Miloš kaže: „Sve je bilo nakako spontano, kao da je tako bilo i planirano, u kamenu zapisano. Ja sam imao neke pesme koje smo spremali za novi album, i među njima se izdvojila i ta pesma, jedina za koju ja tada nisam imao tekst. Bila je dosta melodičnija u odnosu na ostale naše pesme pa sam je nekako nesvesno ostavio po strani. Međutim, tada sam stalno slušao album Vrtova „Indigo deca“ i Dejanov glas mi je odzavanjao u glavi, sve one njegove sjajne vokalne harmonije i melodije.Tada se stvorila ta neka prva ideja za saradnju.“ S druge strane, Dejan o reakcijama na ideju da s Fluid Undergroundom snimi pjesmu priznaje: „Milošu se dopao naš album i pomenuo je bio negde da je to među njegovih top 5 albuma prošle godine koje je čuo. Naravno, meni je Fluid odličan bend i nekako smo spontano stupili u kontakt ‘Ej matori, hvala ti na komentaru, meni se dopada tvoj bend’. I naravno, sledeće pitanje je bilo ‘šta misliš da uradimo nešto zajedno?’ I eto… krenuli u priču oko toga.“

Zbog načina snimanja pjesme, momci baš i ne mogu izdvojiti neke anegdote. Ipak, Miloš izdvaja: „U međuvremenu ja sam napisao neke stihove i smislio melodiju pa sam to snimio kao demo verziju i poslo Dejanu. Međutim, ono što mi je interesantno, je to da me je Dejan pozvao telefonom i reko: ‘Matori, slušaj ovo…’ Tada mi je otpevao celu jednu strofu kao i refren koje je on smislio, sa potpuno novom melodijom. Onako preko telefona. To je bilo to! Ja sam bio oduševljen. Rekao sam, zajebi moj tekst i melodije, ovako ćemo, po tvome. I tako i bi. I odlično je.“

Fluid Underground otkriva koje su se to promjene dogodile u bendu i što možemo očekivati od njih: „Imali smo neke promene u bendu. Sada imamo novog bubnjara, spremamo repertoare za svirke, spremamo nove pesme, i nadam se da ćemo konačno u 2014. završiti taj album, koji zbog nekih problema radimo već skoro godinu dana. Eventualno neka zimska mini turneja. Ništa posebno zaplanirano, ali eto, nadamo se novom albumu i verovatno nekom video spotu.“ No ni Viseći Vrtovi Vavilona ne besposličare: „Spremaju se nove pesme, postoji već izvestan broj, posle nove godine bi trebalo da se krene sa probama, da se izdetaljišu sve te pesme, i nadam se da će neko snimanje pasti, i da ćemo izbaciti nešto novo, da li u vidu singla ili nekakvog izdanja, još uvek ne znamo.“

Sink – Tišina i ćutanje (avgust 2013

Za početak, treba napomenuti kako je u međuvremenu (od avgusta, kada se singl našao u Kratkim rezovima) snimljena i nova verzija „Tišina i ćutanje“, s novim pjevačem pa ju svakako preslušajte.

Iz Sinka se javio gitarist Dragan Miočinović. Priupitan što krije tekst „Tišina i ćutanje“ i kome je upućen, odgovara: „Za dosta naših pesama prvo je napisan tekst koji je tek nešto kasnije isplivao kroz muziku gde je na kraju dobio svoj konačni oblik. Vođeni smo tom nekom idejom da je tišina samo onaj trenutak rađanja i umiranja, a da je sve ostalo – ono između, u stvari ćutanje i vremenom isprljana tišina. To su ti neki uzroci kao bes, tajne, podmukli snovi, bežanje u sebe i ostalo. Na žalost je tako, danas je prviše ćutanja, premalo tišine – u nama, među nama, a tišina jedino leči, tišina diše najtiše. Skoro me je neko pitao – Šta, kao, ovo je razgovor živih i mrtvih? Ok, može i tako…“ A o tekstovima na srpskom jeziku i osvajanju publike, Dragan kaže: „Zapravo, nismo još uvek sigurni kako se to najlakše dolazi do publike i ko je to u stvari „publika“ u ovoj zemlji. Danas imamo najezdu nekih bendova koji sviraju ćirilicu uz onu „Jedna noga u panku – druga u opanku“ i to danas vrlo ima „publiku“ i prolazi, ali kapiram da je tako svima lakše. Za sada se zadovoljavamo komentarima ljudi koji to stvarno žele da poslušaju jer ne težimo tome da imamo „publiku“ već da radimo to što radimo zbog sebe, jedino tako sve ima smisla.“

Evo i što nas još čeka od Sinka: „Posle dva izdata singla, Sink je završio snimanje svog prvog albuma za koga tražimo izdavača i očekujemo da će album vrlo brzo biti dostupan u ovom ili onom obliku. Na mestu vokala sada je tu Bogdan Nikolajević kome bend duguje veliku zahvalnost. Imamo deset naslova spakovanih u 40-ak minuta, a radni naziv albuma je „Sve što nisam ja“ i mislim da smo ovim albumom na najbolji način zaokružili jedan period iza nas, podvukli crtu. Bilo bi lepo celu priču ispratiti nekim spotom, ali u svakom slučaju u narednom periodu ljudi će imati priliku da čuju našu muziku kroz brojne nastupe i promocije albuma. Pored toga ceo bend nestrpljivo očekuje početak rada na novom materijalu, jer to je ono što volimo da radimo.“

Goribor – Jureći ljubav (septembar 2013)  

Aleksandar Stojković, pjevač Goribora, rekao je nešto o suradnji s braćom Sinkauz, Nedimom Čašićem i Hrvojem Nikšićem na pjesmi „Jureći ljubav“: „Braću Sinkauz znam iz Pule i zajedno smo radili na našem prethodnom albumu i sada imamo zajedničku pesmu koju smo radili za predstavu „Malo je dovoljno“. Nedim je prijatelj kojeg srećem na festivalima, a Nikšić je isto dobar frend. Sve je bilo na opuštenoj frendli bazi.“

Očito je snimanje bilo vrlo zanimljivo: „Interesantno je bilo što smo Nedim i ja proveli 2-3 nedelje u u prostoriji za vježbanje, u podrumu. Vratili smo se na basic demo bendova. Shvatili smo da, koliko god se bavili tim poslom i koliko god matori bili, ne možemo izbjeću hladnoću i rad u podrumima.“

Na pitanje u kolikoj je mjeri njegov rad na projektu „Malo je dovoljno“ utjecao na pristup pjesmi „Jureći ljubav“, Aleksandar kaže: „Nismo gledali ni to što radimo s braćom Sinkauz, ni s Nedimom, ni s Nikšićem. Interpretirali smo to kao novi momenat za sve, bez poveznica s prethodim radom.“

Siddharta – Novi svet (septembar 2013)

Za one koji ne razumiju slovenski, iz Siddharte objašnjavaju o čemu je riječ u pjesmi „Novi svet“: „Govori o Novom Svetu koji se uzdiže na pepelu najboljih. To je optimistična pesma o vatri i dimu koje udišemo svakodnevno. Kiseonik!“

Budući da su već surađivali sa Simfonijskim orkestrom RTV Slovenije, govore i o tome u čemu se razlikuju nekadašnja i sadašnja suradnja: „U međuvemenu smo mnogo naučili kao bend i mislimo da smo se dosta približili orkestru mentalno tokom svih ovih godina. Nije lako govoriti o tome, ako si već govorio. Najlakše je da slušate ono što smo stvorili.“

I za kraj poručuju što možemo uskoro očekivati od njih: „Najbolji album do sada… mislim, iskoristićemo do maksimuma i tehnologiju i umove!!!“

Trigger feat. Milutin Jovančić (Block Out) – Ponor (oktobar 2013

Dušan Svilokos Đurić, gitarist Triggera govori o ideji za suradnju s Milutinom Jovančićem iz Block Outa na pjesmi „Ponor“: „Od samog početka muzičkog rada nas je nosila ideja da, kad radimo na pesmama, postoji neki koncept iza projekta koji će ga objediniti i dati mu treću dimenziju. U slučaju prvog albuma, to je bila obdukcija ljubavi kao psihološka podloga, a u slučaju albuma „Ex“ namera da se pesmama koje su deo jednog prošlog vremena priđe otvorenog uma, kao da su danas iskomponovane i nikad ranije objavljene. Jedna od ideja vodilja za treći album je da gosti daju svoj doprinos, a u skladu sa tim da ih ne zovemo samo na osnovu prijateljstva ili iz marketinških razloga, već zato što to određena pesma zaista dozvoljava i zato što je takva saradnja može poboljšati. Pesma „Ponor“ je na početku imala specifičan ambijent i opirala se tome da bude skraćena na običan petominutni muzički komad. Rasla je, dobijala svoj karakter, stihovi su dali određenu priču i u jednom trenutku smo jednostavno čuli taj muški dubok vokal, Mitin vokal, to je bilo ono što je trebalo da se dogodi, jer to pesma praktično sama traži. Imali smo sreće da se Milutinu pesma dopala i da je pristao na saradnju, tako da se zamišljeno i ostvarilo. Sa Mitom je bilo sjajno raditi. On je komunikativan, jasan, lak za dogovor i strpljiv na snimanju, a uz to pun energije i dobre volje. Moram priznati da sam lično pomalo imao tremu jer izuzetno poštujem rad njega i njegovog benda, ali je sve iznenađujuće lako i jednostavno prošlo.“

Dušan govori i o nastajanju tekstova Triggera i konkretno o tekstu pjesme „Ponor“: „Trudim se da, kada pišem tekst, istovremeno zabeležim trenutak, da unutrašnji svet zamrznem u vremenu i prikažem kao portret u stihu, ali da opet ostavim prostora i slušaocu da pronađe, prepozna neko svoje lično iskustvo slušajući tekst. Vrlo često tekstovi Triggera zato imaju dvojaka značenja, kao što je bio slučaj sa nekim od pesama na albumu „Ljubav“. Pesma „Ponor“ je tako sa jedne strane izrasla iz jednog tragičnog, ličnog iskustva, ali ima i svoje univerzalno značenje. Govori o ljudskoj prirodi, nerazumevanju, o našim greškama i nemoći da ih ispravimo i živimo sa posledicama istih. Ponor kao simbol je na drugom, personalnom nivou psihološki rascep u nama samima, jaz između želja i mogućnosti, dobrih namera i loših posledica, između onoga što je bilo i onoga što smo hteli da bude. Na kraju, ako preživimo pad, iz ponora izlazimo kao bolje, celovitije ljudsko biće.“

Tu je i anegdota sa snimanja: „Mitin vokal smo zapravo snimili u Mileninoj dnevnoj sobi (smeh), tako da je sa te strane bilo maksimalno opušteno. Danas je tehnologija za snimanje mobilnija, kompaktnija i pristupačnija, a pošto sam uz to ja naš inženjer zvuka, možemo na miru sami snimati vokale za novi album kad želimo i kako želimo.“

Trigger je za kraj godine najavio izlazak novog albuma pa o tome Dušan kaže: „Upravo pregovaramo vezano za izdavanja. Prvobitno smo se nosili mišlju da ovaj album kao i „Ex“ objavimo samo u elektronskom obliku, ali ipak smo mi u bendu old skul pa volimo imati CD u rukama, a i znamo da ima fanova koji bi jednostavno voleli posedovati nosač zvuka. Što se tiče rada na albumu, sami ga snimamo pa rad na njemu ide pomalo neuobičajenim tokom. Umesto da završimo sve pesme pa ih onda zabeležimo u studiju, kod nas oba procesa idu paralelno. Tako su neke od pesama već gotove, pa i objavljene, a neke su još u fazi razrade. To je nešto zahtevnije, bar za mene, jer sam čas u ulozi autora, čas u ulozi producenta i snimatelja, ali nam daje slobodu da menjamo, ispravljamo, prekrajamo, čak i nakon što je neka pesma zabeležena. Album će izaći kad budemo osećali da je spreman, verovatno u prvom delu sledeće godine. Bolje je ne govoriti o tačnom datumu jer ćemo vas slagati (smeh). U međuvremenu će ići nekoliko singlova koji će se naći i na albumu, naravno.“

Cojones – Rocker (novembar 2013)

Gordan Tomić, basist benda Cojones kaže da tekst pjesme „Rocker“ „krije borbu sa samoograničavanjem i „krivo“ usmjerenim pogledima. To je moja interpretacija!“

Na pitanje smatraju li da je lakše osvojiti publiku tekstovima na engleskom jeziku, Gordan odgovara: „Iskreno, ne opterećujemo se osvajanjem publike, radimo to što radimo iz našeg gušta. Engleski jezik jednostavo bolje zvuči uz našu muziku i otvara vrata širenja te muzike širem broju ljudi, odnosno ne ograničava nas.“

Kako su za pjesmu „Rocker“ snimili i video, Gordan razmišlja i o tome koliko je dobar video spot važan za prezentaciju pjesme publici: „Video je dobar koliko je dobra i pjesma. To su dva formata spojena u jedno. Mislim da je tu ravnotežu potrebno pogoditi i onda ispadne nešto dobro. Video je važan za prezentaciju jer oplemenjuje doživljaj muzike, dodaje novi okus.“

Sljedeće što možemo očekivati od Cojonesa: „Trenutačno radimo na novom albumu koji bi trebali početi snimati slijedeće ljeto. U međuvremenu ćemo raditi tour po središnjoj Europi.“