-

Sjedinjene Muzičke Države: Florida

Sad kad je prošla cela novogodišnja gungula oko silnih godišnjih lista za „ovo i ono“ možemo da se vratimo u redovnu tekstualnu kolotečinu.

Onaj Delaver je bio baš jeben za pisanje, priznajem. Koliko god mislili „gle kolki je internet, sigurno ima pun đavo nekih anonimusa“, to ipak nije dovoljno da sve ide kao po loju. Sa sledećom državom takvih problema nema ni najmanje, baš naprotiv. Čak se lepo pogodilo da se po ovom shit vremenu, koje obiluje vodom u nekom od svojih 100 oblika, telepromtujemo u sunčane krajeve Floride.

Mada ni njima ne manjka vode, ali su u pitanju prvenstveno vlaga i znoj jer je Florida jedina savezna država Amerike koja ima tropsku klimu. Možda je zbog toga atraktivna penzosima iz cele zemlje koji su se sjatili tamo i čekaju da umru po lepom vremenu. Plus tu je i NBA tim Miami Heat. Ima tu nečeg… Čak i kada gledate CSI Miami sve pršti od narandžastih boja. Kao da tamo nikad ne pada mrak… a ni kiša. Kada sam se već navrzao na Miami, interesantno je da on uopšte nije glavni grad države, nije čak ni Jacksonville. Tallahasee anyone? No?

Ono što je opšte poznato je da Florida vrvi od kubanskih migranata i migrantkinja (nadž nadž muška populacijo), ali je svakao najpoznatiji ovaj gospodin na goblenu iznad. Njemu u čast jedna glupa fora:

„Say hello to my little list“.

O, bože…

P.S. Inače sam zadovoljan odabirom bendova, ali mi se nikako ne dopada redosled. Tumbao sam i tumbao i ništa do kraja smisleno nije tu ispalo. Pa eto, pomagajte!

15. Less Than Jake

Florida vrvi od punk bendova. Ima ih za dve liste sigurno, ali hajde da otvorimo sa ovim ska-punk veteranima. 26 godina postojanja, 8 studijskih izdanja, nekoliko ispada u komercijalne pop-punk vode i sigurno mesto u srcu svakog ko je stao na skejt ili bar upalio Tony Hawk’s Pro Skater (4).

14. Cold

For the record, Cold mi je bio (a bogme i ostao) jedan od omiljenih bendova. Zato smatram ličnim dostignućem i znakom objektivnosti to što sam ih stavio ovako nisko na listi. Iako osnovani još sredinom osamdesetih pod imenom Grundig (da, ko oni kasetaši za kola), bend je tek početkom 2000-tih počeo da dobija pažnju javnosti svojim debi albumom na talasu tzv. nu metala iako tu nikakvog repovanja nije bilo. Do sada su izbacili 5 albuma (3 sjajna i 2 solidna), a iako deluje kao da su se izgubili zapravo snimaju novi album i to za Napalm Records koji ih je, pitaj boga kako, uzeo pod svoje. Čekam s nestrpljenjem.

13. Kamelot

Ima li poweraša ovde? Sigurno da ima. Iskreno, dalje od albuma „Karma“  nisam odmako tada nekad kada sam se mlatio i ovo da slušam. Imam neke polu-moćnike u okruženju i sudeći po njima Kamelot je super stvar. Često i svraćali ovde kod nas. Tako da, eto…

12. Cynic

Njihov debi album „Focus“ iz ’93. je bio nešto nesvakidašnje tada kada se pojavio i s pravom ga mnogi smatraju stubom progresivnog metala. Ipak, samo godinu dana kasnije bend se raspao i tako raspadnut bio do 2006. godine kada su odlučili da pokušaju ponovo. Iako su od tada izdali još dva albuma, nekako se svako malo pojavi neka govorancija da se opet razilaze. A sad jedna zagonetka. Šta Cynic i Placebo imaju zajedničko? 2 od 3 člana su otvoreno gej.

11. Morbid Angel

Morbid Angel i Cannibal Corpse su bendovi koji su služili starijim prekaljenim metalcima da plaše nas omladince koji smo slušali pičkaste regrene likova u smaknutim pantalonama. Death metal ekipa je takođe podosta jaka na Floridi, tu je recimo i Deicide. Svoj poslednji, deveti po redu, studijski album Anđelčići su objavili prošle godine.

10. Matchbox 20

Pola života sam proveo u ubeđenju da su Matchbox 20 iz New Yorka. Imali su taj zvuk, estetiku i boje u spotovima kao Counting Crows pa sam ih nekako trpao u taj „Friends“ rock koš. Generalno su bili dobar bendić, smisleni mainstream radijski rock, kategorija koja ne postoji više. Rob Thomas je imao i solidno uspešnu solo karijeru, mada i dalje prvo pada na pamet „Smooth“ koju je uradio sa Santanom za njegov čuveni „Supernatural“ album.

9.Creed/Alter Bridge

Jedan od onih bendova koji su uspešno uspeli da izvuku zamenu pevača. A realno nije im bilo ni teško jer je Scott Stapp bio jedan, ne baš simpatičan, baja. Imao je Creed svoj deo slave i hitova u post-grunge eri krajem devedesetih i početkom dvehiljaditih. Nakon toga se nešto razvodio, ponovo ženio, bio hapšen nekoliko puta zbog droge i optužbi za nasilje u porodici. Jedno vreme je bio klošar i pokušao da se rokne da bi mu na kraju dali bipolarnu dijagnozu nakon čega mu je laknulo u fazonu „nisam ja kreten, bolestan sam“. Bilo kako bilo, ostatak Creeda je 2004. vrbovao Mylesa Kennedyja kao frontmena i nastavio uspešnu karijeru sa čak 5 albuma do sada.

8. Iron & Wine

A sad da malo prošaramo listu akustičnim gitarama. Iza ovog imena krije se singer-songwriter Samuel Erwin Beam koji je uspešno uspeo da nadživi talas sličnih muzičkih izvođača koji su jedno vreme iskakali sa svih strana. Prvi album objavio je 2002. za Sub Pop, a do sada ih je objavio ukupno 8. Često sarađuje sa bendom Calexico, što totalno ima smisla, a pre nego što se posvetio muzici, lebac je zarađivao kao profesor kinematografije na nekom univerzitetu u južnoj Floridi.

7. Iced Earth

Iako nikad nisam bio baš u heavy fazonu Iced Earth svakako imaju kul stvari. Verovatno zato i traju ovoliko dugo. Objavili su 11 albuma do sada sa čak 5 različitih pevača. Trenutno aktuelni je Stu Block koji peva i na prošlogodišnjem „Incorruptible“. Glavna kreativna snaga benda je svakako gitarista i osnivač Jon Schaffer i bend će izgleda trajati koliko traje i on.

6. Against Me!

Against Me! je pank bend iz Gainesvillea koji je 1997. osnovao pevač i gitarista Thomas James Gable. Prva tri albuma su objavili za nezavisne izdavačke kuće a vrlo brzo nakon toga su napravili svoju kuću preko koje objavljuju albume od 2011. godine. Ono što je svima koji prate bend poznato je da se gore pomenuti Thomas sada odaziva na Laura Jane Grace jer se 2012. javno oglasio kao transgender žena. Na kontu toga su objavili sjajan konceptualni album „Transgender Dysphoria Blues“. Laura je car!

5. Hot Water Music

Dolaze iz istog mesta kao i prethodni bend, a i sviraju otprilike isti tip muzike. Doduše HWM je malo siroviji bio u svojim početcima, a onda se neki duh Brucea Springsteena uselio u pevača Chucka Ragana koji se nakon pauze benda (koja je trajala do 2007. godine) vratio sa drugačijim ličnim opisom i senzibilitetom za pisanje pesama, što se i te kako primetilo na sledećem albumu „Exister“ iz 2012. Nemojte da me shvatite pogrešno, promena mu je godila i meni lično je to omiljeni njihov album. U sličnom maniru nastavio je i naredni „Light it up“ iz prošle godine.

4. Floor/Torche

Tamo negde oko 2005. kada su Russian Circles, Pelican i Isis probili post-metal kao „stvar“, pojavio se sijaset bendova koji su stali pod isti kišobran iako su varijacije u zvuku bile pozamašne. I to je funkcionisalo. Rosetta i Mouth of the Architect su šljakali rame uz rame sa Baroness ili Mastodonom. Bio je tu i jedan posebno interesantan bend sa šarenim omotima, kratkim i teškim, a opet melodičnim pesmama, pod imenom Torche. Vrlo brzo su pobrali simpatije fanova tog novog sludgeastog metal post-štagod zvuka. Vrlo brzo sam video da je frontmen Steve Brooks devedesetih imao još tvrđi bend pod imenom Floor koji je smatran izuzetno uticajnim u nekim krugovima. Tako da i ovde idu 2 u 1.

3. The Allman Brothers Band

Country blues rock veterani bili su jedan od onih bendova koji morate da cenite koliko god ne slušali baš tu vrstu muzike. Iako su zvanično osnovani u Džordžiji, burazeri Gregg Allman (vokali, klavijature) i Duane Allman (gitare) odrasli su na Floridi. A pošto su bili okosnica benda koji se i zove po njima završili su na današnjoj listi. U moru silnih smrti koje nam je donela prethodna godina našao se i čuveni Gregg Alman.

2. Limp Bizkit

Voleli ih ili mrzeli, jedno vreme sigurno niste mogli da ih ignorišete. Svakako da nam je Fred Durst svima bio iritantan dok je skakutao sa onom crvenom kapicom, ali, jebiga, bilo je paljevinski. Nakon uspešnih albuma krenulo im je nizbrdo sa nesrećnim „Results May Vary“ pa je onda usledila pauza iz koje nekako nisu uspeli da se vrate iako su objavili album „Gold Cobra“ 2011.godine. Idu na turneje i dalje, vole ih ljudi. Čeka se taj najavljeni novi album, a sladokusci se nadaju da će gitarista Wes Borland snimiti nešto novo sa svojim bendom Black Light Burns.

1.Tom Petty 

Još jedna legenda koju je odnela 2017. godina. Bilo solo, sa svojim Heartbreakersima ili sa supergrupom Travelling Wilburys, Petty je pisao rock istoriju i postao jedan od najprodavanijih muzičara na svetu sa čak 80 miliona ploča! Mislim da ćemo uskoro imati pun tekst o ovom caru pa ne bih sada mnogo širio priču ovde.

Bonus video:

Pored svega ovoga Florida je iz nekog razloga bila Meka za sve boj bendove koji mogu da vam padnu na pamet. Ali zna se ko je tata. Meni Brian bio oduvek najslađi. Cmok :*