Osmi mart je (a to bi moralo biti svakog dana) poseban dan kada svi mi, zbog prirode datuma, dosta pažnje pridajemo nežnijem i lepšem polu. Kupuju se pokloni za majke, sestre, drugarice, koleginice; devojke i žene se izvode na dostojne večere u restorane kako barem tog dana u godini ne bi provele u habitatu kuhinje nad šporetom.
Redakcija Balkanrocka je odlučila otići korak dalje, te smo vam pripremili Top 10 listu pesama nama omiljenih ženskih rock heroina.
Pravilo je jednostavno: u konkurenciju upadaju samo kolektivni ženski izvođači (čitaj: bendovi) homogene polne strukture. Pesme u kojima su direktno učestvovali muškarci smo rešili da zaobiđemo (osim ponekog bitnog izuzetka). Nakon prebrojavanja glasova mnogi izvođači su, nažalost, ostali ispod crte (Babes in Toyland, Dickless, Sleater-Kinney, Kittie, Lunachicks, The Raincoats…), što dovoljno govori o tome koliko su žene bitne u rokenrolu, a dole možete pročitati kojih 10 izvođačica se našlo na našoj listi.
10. Vixen – Rev It Up
Na desetom (ne i poslednjem) mestu su Vixen, jedini hard rock bend iz osamdesetih, sastavljen isključivo od žena, koji je tokom svoje karijere prodao preko milion albuma. Njihovih šest video spotova bilo je broj jedan na MTV video top listi, dok su se četiri njihove pesme našle na Bilbordovoj top 100 listi. Od toga su čak dve sa albuma čija je naslovna numera upravo „Rev it Up“. Američki bend Vixen osnovala je gitaristkinja Janice Lynn „Jan“ Kuehnemund (preminula 2013. godine od raka), a pored nje, najpoznatiju postavu benda činile su: Janet Gardner (vokal i ritam gitara), Roxy Petrucci (bubnjevi) i Share Ross (bas). Četiri hard rock dame nastupale su rame uz rame sa svojim muškim kolegama, tadašnjim zvezdama poput Scorpions, Ozzy, Bon Jovi, bile na svetskoj turneji sa bendovima Deep Purple i KISS. U svojoj karijeri (koja nakon par pauza i danas traje) izdale su četiri studijska albuma. U aktuelnoj postavi benda, koji ove godine priprema novi studijski album, su i originalne članice Roxy Petrucci i Share Ross.
9. Cacadou Look – Tako lako
Jugoslavenske Banglesice su se plasirale na deveto mesto ove liste budući da je sastav iz okvira naše nekadašnje državetine, ali i po zanimljivoj priči koja se krije iza osnivanja grupe Cacadou Look. Naime, devojke iz benda obučene u modele modnih magazina osamdesetih su svoju se tokom svog života često zabavljale sa muzičarima iz Opatije, te su vremenom od njih učile i svirati. Kada su oni redom otišli na služenje vojnog roka u JNA, one su preuzele instrumente, napravile bend i kratkotrajni bum na našoj sceni.
Kao treći all-female sastav na našim prostorima, posle novosadskih Boya i slovenačkih Tožibaba (sva tri benda zajedno nastupila su samo jednom), objavile su dva albuma, a najpoznatiji hitovi ostaju sa prvog, „Tko mari za čari“, između kojih „Kao pjesma“, „Sama“ i „Tako lako“, inače prepevani hit Badija Holija. Nezaboravan je i spot za istu pesmu, sniman na Titovim Brijunima. Razilaze se u proleće 1991. godine, pred sam početak bratoubilačkog rata.
8. Girlschool – C’mon Let’s Go
Na osmom mestu ženski Motorhead, kako su Girlschool inače od milošte zvali fanovi grupe. Inače najdugovečniji ženski sastav je još uvek aktivan, mada su godine njihove slave počele još pre 40 godina albumima „Demolition“ i „Hit and Run“, sa kojeg je i energična „C’mon Let’s Go“.
Ubrzan uspon ka uspehu Girlschool-u je podarila grupa Motorhead. Oni su im pružili priliku da zajedno projezde na turneji promocije albuma „Overkill“, pa čak im i izboksovali veoma dobar ugovor za snimanje albuma sa izdavačkom kućom Bronze Records. Upravo su mnogima možda najpoznatije po duetu snimljenom sa svojom braćom, trojkom Lemi-Edi-Fil, po nazivu „Please Don’t Touch“.
7. The Runaways – Cherry Bomb
Na sedmom mestu himna grupe Runaways, skupine mladih devojaka koje su bile predodređene da budu the next big thing, ali im je suđeno da svojih 15 minuta slave prožive u samo 3 i nešto godina postojanja.
Bend nastao 1975. godine od dve šesnaestogodišnjakinje, Joan Jett i Sandy West, ubrzo se prikupio dovođenjem gitaristkinje Lite Ford i pevačice Cherry Curry, tokom čije audicije je i nastala pesma „Cherry Bomb“. Pod ne baš moralnim (u svakom pogledu) vođstvom njihovog menadžera Kima Fowleya bend je potpisao za Mercury Records i snimio tri studijska albuma. Ubrzo su krenule na turneju sa Ramonesima, postale neverovatno popularne u Japanu, te su tokom japanske turneje dočekane kao Bitlsi, imale brdo zakazanih koncerata i televizijskih nastupa. Tamo je čak snimljen i jedan live album, „Live in Japan“. Tokom i nakon turneje dolazi do prvih nesuglasica među devojkama, podstaknutih zavadi pa vladaj metodama menadžera, te njegovog otpuštanja, daljeg otuđivanja među članicama do pukog gašenja benda 1979. godine. Joan Jett i Lita Ford su uspešno nastavile svoje muzičke karijere razdvojenim putevima, a pre nekoliko godina je snimljen i film o The Runaways, ali ne bismo preporučili onima kojima se od karikiranja i preterivanja u američkim holivudskim biografskim filmovima diže kosa na glavi.
6. Žen – Žal
Na šestom mestu zagrebački all-female bend pod imenom Žen. Postoje od 2009. godine i smatraju se izuzetno kvalitetnim indie rock bendom. Njihove melodije nastaju kombinacijom dosta progresivnih tema, začinjene post rock melanholijom i synthwave atmosferom, što pokazuje i pesma sa naše liste, „Žal“.
Iza sebe imaju čak tri objavljena albuma i nekoliko učestvovanja na kompilacijama, a Žen, kao izuzetno artistički nastrojena skupina mladih devojaka, trudi da svojoj publici pruži izvanredan audiovizuelni spektakl. Ukoliko se pitate zašto se Žen nalaze na šestom mestu naše liste, preporučujemo vam da pri prvom sledećem dolasku ove zagrebačke grupe zauzmete mesto na podijumu ispred bine.
5. Warpaint – Elephants
Solidan broj glasova dobio je i losanđeleski bend Warpaint. Ovaj bend nije uvek bio all-female; jedno vreme je za bubnjevima bio Josh Klinghoffer, trenutni gitarista grupe Red Hot Chili Peppers. Njihova povezanost sa njima tu ne prestaje, budući da je jedna od članica benda bila u vezi sa Johnom Fruscianteom, kako legenda kaže.
Nastale 2004. godine, afirmaciju su stekle svirajući tri godine u okolini Los Anđelesa dok im sam Frusciante nije producirao prvi EP „Exquisite Corpse“ 2008. godine. Na njemu se nalazi i naš broj 6, „Elephants“, za koji je koju godinu kasnije izašao i spot.
Sviraju kombinaciju psihodeličnog art rocka i dream popa, do sada su izbacile tri albuma; i dalje su aktivne.
4. The Bangles – Walk Like an Egyptian
Na četvrtom mestu možda i jedini ozbiljan planetarni hit, i dalje često puštan na VH1, ako nigde drugde. „Walk Like an Egyptian“ je broj jedan hit singl na Bilbordovoj listi za godinu 1987. vlasništvo je grupe The Bangles, još jednog veoma uspešnog ženskog sastava iz osamdesetih.
The Bangles su nastale 1981. godine, a vrhunac karijere su dostigle do kraja osamdesetih pesmama „Eternal Flame“ i našeg gorenavedenog broja 4. Kruna karijere i životno delo je pojavljivanje njihove ranije pesme „The Real World“ sa albuma prvenca na veoma poznatoj kompilaciji „The Children of Nuggets“ objavljenoj od strane autora čuvene „Nuggets“ kompilacije psihodeličnih pesama šezdesetih.
Nakon toga uzimaju desetogodišnju pauzu, ali se vraćaju pred početak novog milenijuma, te i dalje nastupaju.
3. L7 – Pretend We’re Dead
Ovaj bend ljubiteljima riot grrrl pokreta i scene ne treba posebno predstavljati. L7 su jako moćan i žestok ženski sastav iz Los Anđelesa, jednako zaslužan za razvoj alternativne scene i pojavu grandža i time zaslužile mesto na pobedničkom postolju.
Bend su 1985. godine osnovale Donita Sparks i Suzi Gardner, godinu dana nakon što je debitovala u muzičkom svetu vokalima u pesmi grupe Black Flag „Slip It In“. Njihov buntovnički stav, poruke i ideje o ženskoj emancipaciji u muškom svetu ubrzo su dobile svoju publiku, te su L7 protutnjale Amerikom kao nijedan ženski bend verovatno do tada.
Takav publicitet su često pratile i kontraverzne situacije koje su samo činile da bend bude popularniji i bitniji na mnogo načina. Pre svega, incident na Reading festivalu 1992. godine kada je frontwoman Donita Sparks izvadila tampon i bacila na publiku koja ih je zasipala busenjem. Zatim, vrhunac njihovog delovanja kada u Engleskoj iste godine ista osoba tokom nastupa uživo na televiziji pri izvođenju njihovog najpoznatijeg hita „Pretend We’re Dead“ skida gaće pred kamerama i milionskim auditorijem. Video za istu pesmu pojavio se i u animiranoj seriji „Beavis and Butthead“.
Dugačak je spisak bendova sa kojima su sarađivale i održavale turneje: tu je Bad Religion, tu su Pearl Jam, The Offspring, Faith No More, Red Hot Chili Peppers, Beastie Boys i Rollins Band; još ranije delile su binu sa Nirvanom i Alice in Chains, a na samom kraju karijere i Ministry.
2. Punčke – Ocean
Na drugom mestu sa impresivnim brojem glasova jedan isto tako izuzetno impresivan hrvatski bend, Punčke iz Vinkovaca. Iako su danas tek većina žene u ovom bendu, nastale su i delovale kao stoprocentni ženski bend. Sviraju delimično definisani indie rock, ne priklanjajući se nijednom polarisanom pravcu, ali pod uticajem Sonic Youth i njujorške avangarde.
Objavile su tri albuma dostupna na Bandcamp-u, a naš favorit „Ocean“ nalazi se na albumu „Ništa nije kako se čini“. Regionalne heroine čiji lik i delo nikako ne biste smeli propustiti!
1. Boye – Kafe na dnu okeana
E sada, pošto je demokratskim glasanjem i kolektivnim osećajem uticaja koje su Boye izvršile na redakciju Balkanrocka, na pobeničko, prvo mesto dospeo je delimično izuzetak od pravila. O čemu ovde govorimo? Boye su, iako uvek većinski vođen od strane novosadskih pankerki i umetnica, bend koji se afirmisao, snimio pregršt hitova i ostao upamćen uz stalno prisustvo muških članova benda.
No, mi smo i to rešili da ispravimo i kada pravila jasno postoje, pridržavamo se toga u slavu žena i 8. marta. Srećom, Boye su u samom početku svoje karijere bile all-female akt, a pesma „Kafe na dnu okeana“ je snimljena tokom tog perioda, još davne 1983. godine, a produkciju je obavio čuveni Koja (Disciplina kičme). Tokom tog prvog perioda Boye su bile new wave sastav, sa dosta upliva dark i synth wave elemenata. Uzimajući u obzir skori revival synth wave zvuka u sam centar mainstream muzike, smatramo da je više nego adekvatno ovu nedovoljno poznatu stvar Boya staviti na vrh naše liste.