-

Pozdravi Suncu – Top 25 vrelih letnjih hitova

Leto je na izmaku, korona nije. Na društvenim mrežama uveliko nas „bombarduju“ nikad povoljnijim ponudama za letovanja u „destinacijama bez korone.“ Na odmor vam se ide više nego ikada, a pravila se menjaju iz časa u čas. Nedavno sprovedeno istaživanje Demostata, pokazalo je da je gotovo četvrtina stanovništva Srbije ove godine odlučila, da zbog pandemije koja je zahvatila čitavu svetsku populaciju tokom proleća, odmor provede pokraj reka, među planinskim obroncima, u banjama itd.

Gde god se uputili, jedno je sigurno. Svako leto sa sobom donosi nešto posebno u vazduhu. Ono je vreme muzičkih festivala i mnogo više žurki, a muzika u nama može samo dodatno da podstakne čulnost i da nas oslobodi za nova poznanstva, druženja, nove ljubavi.

Drevni narodi obožavali su Sunce, jer su smatrali da je ono simbol plodnosti i života, snage, vlasti i stvaralačke snage. Ono je personifikovano kroz razna božanstva: Mitra kod Persijanaca, Oziris kod Egipćana, Baal kod Kaldeana, Apolon kod Grka, Surija gospodar nebesa u vedskom periodu Indije i tako dalje. Razni hramovi i razna mesta su posvećena obožavanju Sunca: egipatske piramide, Jukatan u Meksiku, Zigurut Babilonije i Kaldee.

Čarobno je doba godine – dani su duži, a nebo vedro. Toplo vreme donosi radost, a stvara i jedinstveni kulturni fenomen: letnju pesmu. Ona je lagana, penušava i zabavna. Pred vama je lista od 25 vrelih letnjih hitova koji nikada ne dosade. Zagrlite one prave i pozdravite Sunce.

25. Bobby Hebb– „Sunny“ (1966)

Sunny“ je singl sa istoimenog albuma američkog r&b i džez muzičara Bobija Heba. Kao i većinu afroamerikanaca, njega nije zaobišlo specifično, strahom, patnjom i naporom napregnuto detinjstvo. Dete je slepih muzičara, pa je sa svojim bratom Heroldom, koji će se ispostaviti kao inspiracija za ovu pesmu, od malih nogu nastupao na raznim priredbama i po raznim mestima, zarađujući za hleb. Pored klavira i gitare, specijalizovao se za jedan specifičan instrument, a to su – kašike. Ovaj veliki hit uspešno je obradila je i popularna nemačka pop grupa Boney M.

24. The Surfaris – „Wipe Out“ (1962)

U vreme kada je pesma nastala, plažama Pacifika dominirali su mladi surferi, a glas njihove subkulture bili su neosporivo The Beach Boys. No, oni nisu bili tipični predstavnici onoga što danas definišemo kao surf rok. Jedni od tipičnih predstavnika bili su The Surfaris a jedini hit bio im je “Wipe Out” (surferski žargon za pad sa daske) i ostaće upamćen zbog fantastične bubnjarske majstorije Rona Vilsona.

23. Eddie Cochran – „Summertime blues“ (1958)

Rokabili „Summertime blues“ govori o dilemama i problemima jednog tipičnog američkog adolescenta koji radi celo leto kako bi zaradio dolar, pa ne može ni na sastanak s devojkom. Edi je 1960. godine tragično stradao u prometnoj nesreći pa je njegova karijera nažalost trajala samo četiri godine. Ova pesma postala je jedna od najobrađivanijih pesama svih vremena, a lista onih koji su je obradili je impresivna. Američki časopis Rolling Stones dodelio joj je 73 mesto na listi od 500 najvećih hitova svih vremena.

22. Sister Nancy – „Bam Bam“ (1982)

„Bam Bam“ je jedna od najboljih i najznačajnijih rege pesama. U žanru kojim dominiraju muškarci, pesma koju je snimila Nensi sa Jamajke ostaje najuticajnija i najbolja svih vremena. Inspiracija za nju bila joj je pesma sa istim nazivom iz 1966. godine koju su uradili The Maytals. Ne samo da je uključena u filmove, video igre i čak reklame, već su iz nje su uzimani semplovi za mnoge druge pesme popularnih izvođača.

21. Wham! – „Club Tropicana“ (1983)

Pesma „Club Tropicana“ dueta Wham!, koji su činili Džordž Majkl i Endru Ridžli, nastala je 1981. godine u stilu tada rastuće new romantic klupske scene i londonske diskoteke Le Beat Route. Ona je svojevrsna satira o turističkoj agenciji „Club 18-30“, koja i danas organizuje nezaboravne provode vikendom za mlade, a inspirisana je pesmom Gap Band-a „Burn Rubber on Me“. Spot za ovu pesmu sniman je na Ibici u hotelu Pikes, koji je prva asocijacija na zabavu i žurke koje nikada ne prestaju.

20. The Beach Boys – „Kokomo “ (1988)

Pesme The Beach Boysa, odišu kalifornijskim plažama, surfanju, talasima i mondenskom životu kalifornijske omladine („All Summer Long“, „Fun, Fun, Fun“, „Surfin’ USA“). Dominirali su na svetskim listama popularnosti sve do 1964. godine kad su se pojavili The Beatles. Nakon tragične smrti Denisa Vilsona, The Beach Boys su nastavili dalje i uspeli su napraviti hit 1988. pod imenom „Kokomo“ , koji je postao bestseler. Objavljen je kao podloga za film „Koktel“ sa Tomom Kruzom u glavnoj ulozi. Spot je snimljen u Grand Floridian Resortu u Walt Disney Worldu na Floridi.

19. The Drifters – „Under the Boardwalk“ (1964)

Topla noć i zvezdano nebo, letnji ritam, šetnja uz obalu mora, osmeh i poljubac – zar vam ovo ne zvuči kao savršeni scenario za letnju romansu? Pesma „Under The Boardvalk“ upravo govori o dvoje ljubavnika koji se sastaju na plaži, daleko od gradske vreve i očiju znatiželjnika. Objavljena je u junu 1964. godine, a već se u avgustu našla na četvrtom mestu Bilbordove top liste. Neke od popularnih obrada ovog romantičnog klasika pripadaju grupama The Rolling Stones, Beti Midler i Brus Vilis.

18. Ten Sharp – „You“ (1991)

Kad smo kod plaže, mora i zaljubljivanja, pesma „You“ je odličan nastavak. Bila je prvi singl grupe Ten Sharp kao dua (ranije se grupa zvala Streets). Tekst je napisao Ton Groen, a muziku komponovao Nils Ermes. Predivan glas Marsela i opuštajući zvuci klavira ispuniće vam dušu najpozitivnijim osećanjima. Za vrlo kratko vreme „You“ je zauzeo prva mesta na top listama u Norveškoj, Švedskoj i Francuskoj.

17. Pet Shop Boys – „Domino Dancing“ (1988)

Popularni duo Pet Shop Boys upisan je u Ginisovu knjigu rekorda kao najuspešnija dvočlana britanska grupa svih vremena. Domino Dancing je jedan o njegovih najvećih hitova, koji krase prepoznatljive sinti-pop teme i energični pristup uz primetnu dozu melanholije koju u spotu prate snimci sa Ibice.

16. Laid Back – „Sunshine Reggae“ (1982)

More, sunce i izležavanje na plaži uz koktel. Ova pesma je prava slika idealnog leta. Prpeoznatljivi fanki i sint-pop ritam danske grupe Laid Back popravlja raspoloženje sasvim sigurno. Neverovatan je podatak da je ceo muzički žanr u kojem prevladavaju tropski rege ritmovi nazvan upravo po ovoj pesmi. Bila je broj jedan u čak 19 zemalja, a na američku top-listu uopšte nije ušla.

15. Gipsy Kings – „Volare“ (1989)

Niko ne ume tako dobro da iskombinuje flamenko i romsku rapsodiju sa salsom i fankom kao Kingsi. Njihove prve pesme „Djobi Djoba“ i „Bamboleo“, iako su po objavljivanju bile vrlo popularne u Francuskoj, a kasnije stekle svetsku popularnost, dobile su isprva lošu kritiku poznavalaca flamenka. Uporkos tome, njihov treći studijski album „Gipsy Kings“ „probio“ ih je gotovo u sve zemlje Evrope. 1989. godine „pokorili“su i SAD sa albumom „Mosaique“. Upravo na njemu se našla i pesma „Volare“. Kingsi danas imaju milione prodanih nosača zvuka širom sveta, a jedan od braće osnivača grupe, Andre Rejes, zahvaljujući samostalnom radu i radu u grupi, jedan je od najpoznatijih i najcenjenijih predstavnika flamenko rumbe.

14. Nancy Sinatra & Lee Hazlewood – „Summer Wine“ (1968)

Ona je maštala o ljubavi, a on je dolazio izdaleka… Istina je u najpoznatijem letnjem vinu. Pesmu „Summer Wine“ napisao je Li 1966. godine i snimio je u duetu sa Suzi Džejn Hokom, ali je slavu doživela tek kad ju je otpevao sa Nensi Sinatrom. Pesma ima nekoliko lepih obrada, od kojih su od najslušanije Lane Del Rej i Berija Džejmsa O’Nila i Vile Valoa Natali Avalon. 

Li je saradnju sa Nensi, započeo na molbu njenog oca Frenka kako bi joj pomogao u karijeri. Postoji jedna zanimljivost vezana za ovaj sjajni duo. Prilikom snimanja pesme „These Boots are Made for Walkin'“ , Li je savetovao Nensi da ne može više da peva kao lepa dama, već da mora pevati i za kamiondžije. Nensi je pak Lija šaljivo opisivala kao pola Henri Higins, pola Sigmund Frojd. 

13. Santana ft. Rob Thomas – „Smooth“ (1999)

Rob Tomas izjavio je jednom prilikom da mu je Džordž Majkl bio inspiracija pri komponovanju pesme „Smooth“: To je trebalo da bude prvi put da komponujem pesmu koju neću izvoditi… Moj prvi izbor bio je Džordž Majkl. U stvari, na njega sam mislio kada sam snimao pesmu, što se i vidi u glavnoj melodiji – očigledan je pokušaj imitacije njegovog stila.

Santana mu je predložio da ipak on bude taj koji će doneti pesmu i nije pogrešio. Santana ne greši gotovo nikad kada su hitovi u pitanju. Ovaj vrsni muzičar je stava da su neke pesme kao tetovaže za vas mozakčujete ih i one se vezuju za vas. „Smooth“ je jedna od njih. Pesma je dokazala svoju moć već u godini kada je objavljena, osvojivši tri Gremija i prvu poziciju na listi najslušanijih singlova.

12. Billy Idol – „Hot In The City“ (1982)

„Hot In The City“ našla se na albumu „Billy Idol“. Bili je na njemu počeo saradnju sa njujorškim gitaristom Stivom Stivensom, koji je dosta doprineo njegovom prepoznatljivom muzičkom stilu pod uticajem postpanka, njuvejva i sintpopa. Bili u ovoj pesmi peva o vrućoj letnoj noći u Njujorku, u kojoj temperaturu dodatno podižu zgodne devojke u kratkim haljinama. Spot za nju je urađen 1987. godine i bio je zabranjen od strane MTV-a, jer je Peri Lister razapeta na krst.

11. Stranglers – „Always The Sun“ (1986)

Reč je o pesmi sa albuma „Dreamtime“ koja se prvo pojavila kao singl i koja je grupi Stranglers pored „Golden Brown“ donela svetsku slavu. Komponovali su je svi članovi grupe i jedna im je od omiljenih. Zanimljivo je što se na omotu kao i u spotu urađenim za nju nalazi aztečki Kamen sunca. Prema aztekskoj mitologiji, nakon što je svet stvoren, bogovi su dali svetlost ljudima, ali da bi to uradio, jedan od bogova morao je da se žrtvuje tako što je skočio u vatru. Svako kasnije sunce stvoreno je ličnim žrtvovanjem barem jednog od bogova, a ključni element priče, kao i sve Aztecove kulture, jeste da je žrtvovanje potrebno za početak obnove.

10. The Animals – „House Of The Rising Sun“ (1964)

Tražili smo pesmu koja bi privukla pažnju ljudi pričao je svojevremeno pevač Erik Bardon.

Trebala im je hitno, jer su The Animals imali zakazanu turneju s legendarnim Čakom Berijem. Rešenje su pronašli u staroj narodnoh baladi iz 18. veka o devojci koja ne može da pobegne od života u bordelu u Nju Orleansu. Promenili su pol glavnom liku pesme, napravili novi aranžman i predstavili je publici.

Svirajući “House” na Čak Berijevoj turneji svi smo znali da to moramo da snimimo i objavimo odmah! Imali smo reakcije publike kao nikada do tada – stalno, svake noći… Ljudi su napuštali dvorane pevajući je. Mogli smo da ih čujemo kroz prozore garderobe, prisećao se Erik.

Bila je to prva “ne-Beatles” pesma koja je dostigla prvo mesto na američkim top listama, a koja je inspirisala i Boba Dilana da uzme električnu gitaru.

9. The Lovin’ Spoonful – „Summer In The City“ (1966)

Ovaj nezaboravnom rock-klasik govori o tome kako, iako su ljudi „polumrtvi“ od vrućine, treba izaći napolje i plesati do zore. Zanimljiva je činjenica da su između dve solaže mudro iskorišćeni razni urbani zvukovi, pogotovo trube automobila i zvuk pneumatske bušilice. Poznata je i po odličnoj verziji Džoa Kokera.

8. Inner Circle – „Sweat (A La La Long)“ (1992)

Jamajčanska grupa Inner Circle je od samog starta razvila poseban stil rege muzike. Kreativni duh njenih članova na živim nastupima dozvolio joj je da napravi iskorak iz tradicionalnog rege zvuka u svojevrstan crossover. Možda najveći hit ove grupe  „Sweat (A La La LA Long)“ je vrlo brzo po objavjivanju postala hit i bila mesecima među prvim na listama u više država Azije, Južne Amerike, u Australiji i Novom Zelandu, kao i u Evropi. Spot za nju na YouTube-u dostigao je više od 98 miliona pregleda, što je ogroman uspeh za jednu rege pesmu.

7. UB40 – „Red Red Wine“ (1983)

Pesma „Red Red Wine“ je napisana od strane Nila Dajmonda 1967. godine za njegov album „Just for You“. Grupa UB40 ju je obradila u lakšem rege stilu i ostvarila veliki uspeh sa njom. Dospela je na prvo mesto Billboard 100. Nil je jednom prilikom izjavio da mu je ona jedna od omiljenih naslovnica i vrlo često je i sam izvodi u stilu UB40-ja umesto u originalnoj verziji. Ova uspešna grupa je nakon 33 godine karijere i 50 hitova, proglasila bankrot 2011. godine. Sud u Birmingemu presudio je tada u korist poreske službe pa je članovima grupe bila zaplenjena sva imovina kako bi izmiriti sve dugove prema Velikoj Britaniji. Rasprodaja imovine benda uključivala je i autorska prava i „Red Red Wine“.

 6. Bryan Adams – „Summer Of ’69“ (1984)

Ovu pesma prvobitno se trebala zvati „Best Days of My Life“. Postojalo je njenih nekoliko verzija, sve do one finalne koja je postala veliki hit. Brajan je u nekoliko intervjua rekao da ona ima dvojako značenje. Tako se ’69 odnosi na 1969. godinu, kulturnu revoluciju i raspad The Beatlesa. Međutim, isto tako govori o vođenju ljubavi u leto pa se 69 odnosi i na istoimenu pozu.

5. Katrina & The Waves – „Walking On Sunshine“ (1984)

Prvobitno Katrina je pesmu „Walking On Sunshine“  htela da snimi kao baladu, ali se na kraju ipak predomislila i snimila brzu pesmu. I nije pogrešila, jer je pesma postala svetski hit i donela mnogo novca, pošto je više puta obrađivana i korišćena u reklamnim kampanjama. Procena je da je vlasnicima autorskih prava godišnje obezbeđivala prihod veći od milion dolara. Šetnja na suncu donela je veliki uspeh Katrini, a njena energičnosti i poruka mogu i vas motivisati na putu ka uspehu. Katrina & The Waves osvojili su pobedu na Pesmi Evrovizije 1997. godine sa pesmom “Love Shine a Light” .

4. Bananarama – „Cruel Summer“ (1984)

Grupu Bananarama su osnovale tri prijateljice, Šivon Fejhi, Keren Vudvord i Sara Dalin u Londonu 1981. godine. Njihov drugi studijski album „Bananarama“ iz 1984. godine, proslavio ih je širom sveta a sadržao je upravo pesmu „Cruel Summer“ i „Robert De Niro’s Waiting„, koje su postali njihovi najveći hitovi. Pesma „Cruel Summer“ korišćena je u filmu „The Karate Kid“. Ona je priča o ljubavi, melanholiji i usamljenosti u gradu tokom leta.

3. Bob Marley & The Wailers – „Sun Is Shining“ (1971)

Bob Marli nam je sa „Sun Is Shining“ poručivao: “Keep calm” (ostani miran) mnogo pre nego što je postao mejnstrim. Dakle, čak iako je napolju tmuran dan, ako vam je dan krenuo loše, budite mirni i dopustite da vam metafora iz Marlijeve pesme bude motivacija za bolji dan. Niko vam ne može bolje objasniti zašto se treba prepustiti od legendarnog kralja regea. Zanimljivo je što je ovu pesmu Bob Marli samo dva puta javno izveo, prvi put u junu 1978. godine na otvaranju koncerta u „The Music Inn“ u Lenoxu, i drugi put u julu iste godine na otvaranju koncerta u amfiteatru „Santa Barbara Bowl“ u Santa Barbari.

2. Black – „Wonderfull Life“ (1987)

Black je bio pomalo neobična pojava krajem 90–ih godina prošlog veka. Iako je izašao iz tadašnje pank scene brzo je skrenuo u pop i ostvario ogroman hit sa svojim trećim singlom „Wonderful Life“. Pesma je posebna fuzija softa, džeza i popa, obojena Blackovim dirljivim vokalom i nekom čudnom dramatičnošću. Ono što joj je neizmerno pomoglo da ostvari veliki uspeh jeste sjajan spot u crno beloj tehnici koji je uradio Žerard De Tam. Deca na bicikovima, morski dokovi, lokalne prodavnice…sve je pomalo usporeno i prosto vas tera na pažljivo posmatranje i razmišljanje o životu kroz divne pasaže saksofona.

1. Chris Rea – „Looking For The Summer“ (1989)

„Looking for the Summer“ je pesma koju je Kris Rija uradio za svoj jedanaesti studijski album „Auberge“. U intervjuu koji je popularni di-džej Denis Elsas uradio sa njim 1991. godine, Kris je otkrio da je ideja za pesmu u osnovi bila čovek koji posmatra svoju ćerku i njenu mladost, prisećajući se u isto vreme sebe i svoje žene u njenim godinama. To možda i najboje opisuju reči the time has come and they must go. Zato, uživajte u svakoj noti i svakom trenutku koji udahnete.