Edgar Allan Poe (19.01.1809 – 7.10.1849) jedan je od najznačajnijih i najuticajnijih američkih pisaca svih vremena. Da je bio čovek izrazito širokih interesovanja potvrđuje njegova svestranost: bio je i književni kritičar, teoretičar, urednik i liričar, esejista, publicista i polemičar. Romantizam je bio njegov književni pravac, pa se smatra i njegovim predstavnikom. Interesantno je da Edgar Allan Poe prožima naučnu fantastiku u nekim od svojih dela, što je u to vreme bilo tek u začecima. Smatra se i pretečom detektivskog žanra.
Poe je vodio vrlo težak život, od samog detinjstva. Radio je za brojne američke časopise, i ne tako retko bio meta kritičara, najčešće u negativnom kontekstu. Međutim, uvek je ostajao veran sebi, smatrajući da pravi umetnik treba da stvara emocijama i razumom i da samo tako umetničko delo može da postane celina. Svoju najpopularniju pesmu „The Raven“ („Gavran“) objavio je 1845. godine u časopisu Mirror u kojem je radio kao urednik, i zaradio devet dolara. Za života je ostao skoro pa anoniman, a slavu je stekao tek nakon smrti, i to vrlo misteriozne. Naime, čuveni pisac je zadnji put viđen u javnosti 3. oktobra 1849. godine u jako lošem stanju i niko ne zna tačno kako je proveo poslednje dane života i od čega je umro. Njegov doktor je zabeležio da je pred smrt dozivao izvesnog Reynolda, ali do danas niko nije siguran ko bi taj čovek mogao biti. Postoji čak devet teorija o smrti ovog majstora mračnog i sablasnog.
Poe je pisac misterije, avanture, makabrizma, arabesknog i grotesknog. Svojim delima inspirisao je i još uvek inspiriše umetnike širom sveta, kako književnike, tako i druge umetnike. Zbog njegovog mračnog stila pisanja pretežno mu počast odaju metal bendovi i kompozitori klasične muzike, a potkralo se i nekoliko izuzetaka. Zanimljivo je to da frontmen benda HIM Ville Valo osim što često koristi Poeove citate u svojim pesmama, otišao je i korak dalje, pa je svoja leđa ukrasio tetovažom koja prikazuje Poeove oči. Marilyn Manson pak, među svojim slikama ima i Poeove portrete, a jednom prilikom je izjavio da mu je inspiracija za pesme upravo dolazila od priča ovog pisca.
Rachmaninov – „The Bells“ (1913)
The Bells je horska simfonija, i to jedna od dve omiljene Rachmaninove simfonije (druga je „All-Night Vigil„) iz sopstvenog opusa. Tekst za nju je preuzet iz istoimene pesme i preveden je na ruski. I drugim kompozitorima klasične muzike Poe je služio kao inspiracija, a među njima su Nikita Koshkin, Adam Stern, Dominick Argento, André Caplet itd.
Queen – „Nevermore“ (1974)
Sam naziv pesme sa albuma „Queen II“ benda Queen je jasna referenca na pesmu „The Raven“ u kojoj se ova reč ponavlja kao refren: „Bird or beast upon the sculptured bust above his chamber door, with such name as „Nevermore.““ Ona je poslužila i metal bendu Nevermore kao inspiracija za naziv benda.
Bob Dylan – „Just Like Tom Thumb’s Blues“ (1965)
Bob Dylan je ovu pesmu objavio na albumu „Highway 61 Revisited“ , a tekst za nju je inspirisan pričama „Under The Volcano“ (Malcolm Lowry), „The Murders in the Rue Morgue“ (Edgar Allan Poe) i „Desolation Angels“ (Jack Kerouac), dok je naziv preuzet od pesme „My Bohemian Life (Fantasy)“ (Arthur Rimbaud).
Joan Baez – „Anabel Lee“ (1967)
Poslednja Poeova pesma „Annabel Lee“ bila je inspiracija kompozitoru Donu Dilworthiju da uradi istoimenu pesmu koju je snimila Joan Baez i objavila na svom albumu „Joan„. Stevie Nicks je takođe snimila pesmu sa ovim nazivom na svom albumu „In Your Dreams“ iz 2011. godine. Annabel Lee posvećena je Virdginiaji, devojci u koju je Poe bio neutešno zaljubljen kao dečak, a koju je zadesila tužna sudbina, slično kao i sve dame iz njegovih dela. One su svojom smrću postale vanvremenske, besmrtne, predmet obožavanja, divljenja i izvor neiscrpne inspiracije.
The Beatles – „I Am the Walrus“ (1967)
„The Murders in the Rue Morgue“ smatra se prvom modernom kriminalističkom pričom. Referenca na ovo Poovo delo može se naći u pesmi benda The Beatles „I Am the Walrus“, koju je napisao John Lennon, a koja je urađena za film „Magical Mystery Tour“. U pesmi se doslovno spominje ime Edgara Allana Poea. Na čuvenom omotu albuma ovog benda – „Sgt. Peper`s Lonely Hearts Club Band“, Poov lik se nalazi u gornjem redu, između Freda Astaira i Junga.
Iron Maiden – „Murders in the Rue Morgue“ (1981)
„Murders in the Rue Morgue“ se odnosi na gorepomenutu horor priču, a ova pesma se nalazi na njihovom drugom albumu „Killers“. Bend White Stripes takođe je bio inspirisan njom kada je radio singl „Red Death at 6:14″.
Tool – Sweat (1996)
„Dream Within a Dream“ naziv je Poeove pesme koja je dala inspiraciju bendu Tool da upotrebi čuvenu referencu – „Seems like I’m slipping into a dream within a dream” u njhovoj pesmi „Sweat“, koja se nalazi na albumu „Escape From L.A.“
Tristania – „My Lost Lenore“ (1998)
Naziv pesme „My Lost Lenore“ sa albuma „Widow’s Weeds“ asocira na lepoticu Lenoru koja se pominje u Poeovoj pesmi „The Raven“. Iz nje su preuzeti i početni stihovi „For thy promise bewailed, by her raven eyes, by her beauty and a scarlet sunrise”. Leonore je naime bila Poeova rođaka, koja je sa svojih nepunih petnaest godina umrla. Opis koji bi najbolje mogao dočarati nju je svakako rečenica gde Poe kaže da je stvorena savršeno lepom, samo da bi umrla. Po njegovim rečima ona nije pripadala ovom svetu, već božanstvima, gde im se tako mlada i vratila.
The Grave Diggers – „The Raven“ (2001)
Ceo album „The Grave Digger“ istoimenog benda, posvećen je Poeu i njegovom radu, pa se tako na albumu mogu naći pesme „The Raven“ i „Fall of the House of Usher“.
Nightwish – „The Pit and the Pendulum“ (2007)
Inspirisan kratkom Poevom pričom „The Pit and the Pendulum“ bend Nightwish je snimio istoimenu pesmu. Ona se nalazi na njihovom albumu „Dark Passion Play (Special Deluxe Edition)“. Zanimljivo je i to da je upravo Poe omiljeni pisac Thomasa Holopainena, frontmena benda.
Lou Reed – „Who Am I (Tripitena’s Song)“ (2003)
Na duplom Lou Reedovom albumu „The Raven„ mogu se naći brojne reference na Poeovo delo, kao i njegovi citati koje čitaju poznate ličnosti. Ovaj album je u tesnoj vezi sa operom iz 2000. godine koju je Lou Reed pisao sa Robertom Vilsonom, a koja nosi naslov „Poetry“. Reč je o poslednjem rock albumu Lou Reeda, a nastao je u saradnji sa bendom Metallica.
Green Day – „St. Jimmy“ (2004)
Green Day je pesmu „St Jimmy“ uradio za album „American Idiot“ i u njoj se pominje Poe: „I am the son of a bitch and Edgar Allan Poe, raised in the city in the halo of lights”.
Steven Wilson – „The Raven That Refused to Sing“ (2014)
Ova pesma nalazi se na istoimenom trećem solo abumu frontmena nekadašnjeg benda Porcupine Tree i zasnovana je na Poeovim pričama.