Večeras, 22. februara, održaće se 87. svečanost dodele najprestižnije nagrade iz sveta filma- Academy Award. Postoje različita interesovanja zbog kojih pratimo prenos ove ceremonije… Neko gleda zbog svečanih haljina Holivud zvezda, neko zbog najnovijih omiljenih filmova, a mi, zaljubljenici u muziku, između ostalog, i zbog kategorije: Najbolja originalna numera.
Ova nagrada podrazumeva singl koji je napisan za film i ne predstavlja filmsku muziku. Uvedena je 1934. godine, za sedmu dodelu Oskara. Ovom prilikom podsetićemo se legendarnih, kultnih pesama koje su dobile Oskara za najbolju originalnu pesmu. Preko drama, mjuzikla, akcije, i komedija, ove numere, koje nikad neće biti zaboravljene, postale su neizostavni deo svetske kulturne i muzičke scene
15. „When you wish upon a star„, 1940. godina (13. dodela)
Ovu poznatu numeru iz 1940. godine napisali su Ned Vašington i Lej Harlajn za film „Pinokio„. U samom filmu pesmu izvodi Klif Edvards koji je pozajmio i glas liku Cvrčku Cvrči. Nakon velikog uspeha, pesma je nagrađena Oskarom, a kasnije je postala i jedan od zaštitnih znakova Volt Dizni kompanije. 2004. godine Američki filmski institut stavio je na sedmo mesto liste 100 najboljih filmskih pesama, a svi koji pamte scenu u kojoj Cvrča sedeći na Đepetovom stolu, obasjan mesečinom, peva ovu setnu numeru – moraju da se slože.
14. „Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)“, 1956. godina (29. dodela)
Prvi put objavljena 1956. ova pesma postala je planetarni hit, kao neizostavni deo moderne kulutre. Napisana od strane tandema Livingston-Evans prvi put se pojavila u filmu Alfreda Hičkoka – „Čovek koji je previše znao“ u kome su glavne uloge igrali Doris Dej i Džejms Stjuart. Nezahvalno je govoriti o uspehu ove pesme, koja je za svojih 60 godina postojanja doživela pojavljivanja u preko 100 filmskih, serijskih ili požorišnih ostvarenja, dobila svoje verzije na preko 50 jezika (između ostalih obradio je i hrvatski pevač Ivo Robić nazvavši je „Čemu briga ta“). Pored svojih umetničih oblika, ova pesma postala je omiljena i među sportskim navijačima širom sveta, te se na melodiju iste ispevaju himne mnogih klubova širom sveta.
13. „Flashdance… What a feeling„, 1983. godina (56. dodela)
Jedna od numera čija se popularnost ne stišava od kako je prvi put došla do života slušaoca jeste „What a feeling“ iz filma „Flashdance“ iz 1983. godine. Pesmu izvodi koautorka, Ajrin Kara, koja je popularnost stekla tri godine pre ove životne uloge, pesmom „Fame“ iz istoimenog filma, koja je takođe nagrađena Oskarom. Svetsku popularnost naravno dobila je osvojivši Oskara za ovu numeru. „Flashdance“ prati život mlade devojke Aleks koja želi da se upiše na baletsku akademiju, suočenu sa problemima loše materijalne situacije. Na svojoj poslednjoj audiciji glavna glumica ruši sve postavljene standarde plešući uz hit „What a feeling“. Ova scena će i 30 godina kasnije služiti kao inspiracija mnogim muzičkim spotovima i pesmama.
12. „Take my breath away„, 1986. godina (59. dodela)
Prva asocijacija na vruće scene iz filma „Top Gun„, američkog režisera Tonija Skota, u kojoj Tom Kruz i Keli Makgilis pokazuju svoju nežniju stranu (samo nekoliko trenutaka nakon što su jurcali širokim bulevarima) je naravno svevremena balada „Take my breath away„. Ovu pesmu iz 1986. godine napisali su Đorđo Moroder i Tom Vitlok, a izvodi je grupa Berlin. Pesma je dobila nagradu za najbolju filmsku numeru, kao i Zlatni globus u konkurenciji za najbolju pesmu 1986. Nažalost, veliki uspeh pesme nije ostavio uticaja i na grupu, te je Berlin zvanično prestao sa radom samo dve godine kasnije, ostavši zauvek upamćen po ovom ljubavnom hitu.
11. „The time of my life„, 1987. godina (60. dodela)
Ova lista nikako ne bi bila potpuna bez nezaboravne numere koja je označila vrhunac „veselih“ osamdesetih. Nastala iz pera Frenka Previta, Džona Denikola i Donalda Markovica našla je svoj put do milionske publike preko hit filma „Prljavi ples“ iz 1987. godine. Oživljena fenomenalnim vokalima Bila Medlija i Dženifer Vorns, ova pesma uspela je da nadraste film i da dvadesetak godina kasnije i dalje ostane jedna od najomiljenijih numera uz koju se igra. I zaista, teško je naći nekog ko, kada čuje prve taktove ove zarazne pesme, barem na trenutak ne zamisli da je Patrik Svejzi ili Dženifer Grej, i počne ludo da đuska.
10. „Under the sea„, 1982. godina (62. dodela)
Nezaboravan lik Diznijevog crtanog filma „Mala Sirena“ svakako je rak Sebastijan, koji u filmu izvodi numeru „Under the sea“ nagrađenu Oskarom. Pesma u filmu ima ulogu poruke upućene sireni Arijel, da je život u moru mnogo bolji i zanimljiviji i da treba da se odupre svojoj želji da postane čovek i provede svoj život sa princom Erikom u kog je zaljubljena. Naravno, Arijel odlazi već na polovini pesme. Numeru izvodi Samjuel Rajt, pozorišni glumac i pevač, koji i tumači ulogu Sebastijana. Ovu kultnu pesmu potpisuju tekstopisac Hauard Ešmana i pozorišni i filmski kompozitor Alan Menkena, koji je takođe radio i na drugim Diznijevim animiranim filmovima: „Aladdin“, i „Pocahontas“.
9. „Beauty and the Beast„, 1991. godina (64. dodela)
Numera iz istoimenom Diznijevog filma „Lepotica i zver“, snimljena je 1991. i opisuje odnos dva glavna lika- Bel i Zver. Ova pop balada realizovana je u već spomenutoj uspešnoj saradnji Hauarda Ešmana i Alana Menkena. Izvođenje pevačice Selin Dion i američkog soul pevača Paebo Brajsona učinilo je da pesma postane hit- singl. Numera je takođe dobila i priznanje Golden Globe Award (Zlatni globus) za najbolju originalnu pesmu, kao i dva Gremi priznanja- za najbolji duet i za najbolju kompoziciju napisanu za film.
8. „A whole new world„, 1992.godina (65. dodela)
Jedna od najlepših i najmagičnijih pesama iz Diznijevih filmova jeste balada, duet koji se odvija između dva glavna lika filma „Aladdin“, Aladina i princeze Džasmin. U filmu, ova numera se pojavljuje u sceni kada Aladin rečenicom „Da li mi veruješ?“ poziva princezu na Magični Ćilim i u narednih par minuta joj pokazuje „Čitav novi svet“ izvan zidina njenog dvora i uštogljenog života koji mora da vodi. Kompoziciju za film uradio je Alan Menken, a tekst napisao Tim Rajs poznat po saradnji sa Elvisom Prislijem i Eltonom Džonom. Pesmu izvode Bred Kejn i Lea Salonga, koji su i nastupali na 65-oj Academy Awards svečanosti, kada je „A whole new world“ odnela Oskara za najbolju numeru.
7. „Streets of Philadelphia„, 1993. godina (66. dodela)
„Streets of Philadelphia“ pesma je koju je napisao američki rok muzičar Brus Springstin i pojavljuje se u filmu „Filadelfija“ iz 1993. Ovaj film je u svoje redove uvrstio neke od najvećih glumaca današnjice, te se, osim Toma Henksa u njemu pojavljuju još i Denzel Vašington, Antonio Banderas i Džoan Vudvard. Razumljivo je onda kako je ovakvo filmsko ostvarenje iziskivalo i dobru muzičku podlogu. Springstinova pesma je osvojila četiri Gremija – za najbolju pesmu godine, najbolju rok pesmu, rok vokal i najbolju pesmu napisanu za film. 2004. godinu dočekala je na 68. mestu najboljih filmskih pesama. A i nije se moglo očekivati manje od čoveka koga zovu „The Boss“ („Gazda“, popularni Springstinov nadimak)!
6. „Can you feel the love tonight„, 1994. godina (67. dodela)
Još jedna kompozicija koju vezujemo za crtane filmove, ova pesma pojavljuje se u Diznijevom filmu „Kralj lavova“ iz 1994. Komponovana je od strane legendarnog Eltona Džona, kome je u pisanju teksta pomogao, već spomenuti, Tim Rajs. Veliki uspeh ove pesme oslikavaju i visoki položaji na listi hitova te godine u Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD-u ( gde je čak dosegla četvrto mesto Bilbordove liste hitova) i Francuskoj gde je dugo vremena neprikosloveno držala prvo poziciju.
Ova čuvena blada je Eltonu Džonu donela i Gremi za najboljeg muškog pop izvođača.
5. „My heart will go on„, 1997. godina (70. dodela)
Numera takođe poznata i kao „Ljubavna muzička tema iz Titanika“, snimljena je za blokbaster o nesreći koja se dogodila 1912. godine, kada je „neuništivi“ prekookeanski brod odneo preko hiljadu i po života. Film „Titanik“ iz 1997. godine osvojio je Oskara za 11 filmiskih kategorija, uključujući i nagradu za najbolju originalnu numeru, koju izvodi pevačica Selin Dion, i koja je postala broj jedan na američkim, kanadskim, evropskim i australijskim muzičkim listama. Pesma je postala najveći hit ove pevačice kao i jedna od najprodavanijih singlova ikada. Takođe, uvrštena je u jednu od tri najvećih balada 90-ih godina, pored pesama „I will always love you“ pevačice Vitni Hjuston, i Adamsove „Everything I do, I do it for you“. Tematika pesme usresređena je na dva fiktivna lika iz filma peko čije ljubavne priče pratimo i sudbinu ovog broda.
4. „Things Have Changed„, 2000. godina (73. dodela)
2000. godine, legenda muzičke scene Bob Dilan umešao je svoje vešte prste u film „Čudesni momci“ („Wonder Boys“) i podario mu odličnu numeru, pesmu pod nazivom „Things Have Changed„. Ovaj zamiljiv triler, u kojem glavne uloge tumače Majkl Daglas, Tobi Megvajer i Robert Dauni Džunior, ipak je ostao u senci maestralnog folk-rok muzičara i njegove fenomenalne numere, koja je iste godine „pokupila“ Oskara za najbolju pesmu, ali i nagradu Zlatni globus. Nakon ovog filma, pesma je svoje pojavljivanje zabeležila i u serijama Brotherhood i NCIS (na čijem se i zvaničnom soundtracku nalazi). Dilan je tako, u poslednjim godinama prošlog veka, pokazao da i dalje ima istu varnicu kreativnosti kao i iz svojih mlađih dana.
3. „Lose yourself„, 2002. godina (75. dodela)
„Lose yourself“ je pesma američkog rep izvođača Eminema, izdata kao prvi singl za njegov autobiografski film „8 Mile“ iz 2002. godine. U numeri iskazan je agresivni pogled na probleme koji okružuju glavnog lika B- Rabbita, što je postignuto uz brzu matricu, klavir, violinu i druge žičane instrumente. Ubrzo dobila je priznanje jedne od najboljih hip- hop pesama ikada snimljenih, čemu svedoči i činjenica da je Eminem, osvojivši prestižno priznanje Oskara za najbolju originalnu numeru, postao jedini reper do tad sa ovom nagradom. Takođe, magazin Rolling Stones uvrstio je ovu numeru u „500 najboljih pesama svih vremena“, pored još samo dva izdanja ovog muzičkog žanra. Kako obično i biva, najbolja umetnost nastaje potpuno spontano, pa je i ova pesma napisana u pauzi snimanja scena, kako kaže Eminem.
2. „Hard out here for a pimp„, 2005. godina (78. dodela)
Još jedna uspešna rep pesma iz 2005. godine postala je zaštitni znak „Hustle and Flow“ filma o dileru i makrou koji se suočava sa svojom željom da se bavi muzikom. „Hard out here for a Pimp“ je pesma hip-hop grupe Three 6 Mafia, a u filmu je izvodi glavni glumac Terens Hauard koji je za ovu ulogu i nominovan za Oskara. Glavna tema numere jeste surovi život na ulici, i pravila „podzemlja“, koja je i najbolje prikazana južnjačkim hip- hopom. Na 78. ceremoniji dodele Oskara, Three 6 Mafia izvela je pobedničku numeru i time postala jedina rep grupa koja se može pohvaliti ovim priznanjem. Na tom izvođenju, reč „bitches“ zamenjena je rečju „witches“.
1. „Skyfall„, 2012. godina (85. dodela)
U procesu nastanka filma „Skyfall“,poslednjeg dela Džejms Bon trilogije iz 2012.godine, u kojoj glumi Danijel Krejg, produkcija je nastojala da vrati soundracku stari klasičan zvuk i svečanost. Zahvaljujući Adelinom emotivnom pevanju u pratnji orkestra i producentu, koautora numere, Polu Epvortu, dobili smo pesmu koja savršeno održava ravnotežu između savremenog i tradicionalnog zvuka. Numera, i tekstom i dramatičnom muzikom, oslikava radnju filma. Prvo uživo izvođenje ove pesme Adel je imala na 85. Dodeli Oskara, februara 2013. godine.