Pravljenje regionalne liste albuma svake godine, ma koliki god broj albuma uvrstili na listu, bio je nezahvalan, i uvek je neko bio nezadovoljan. Ove godine presekli smo i odlučili, kao i za strane albume, da broj ograničimo na 50 i time ukažemo na stvarno vredne albume sa regionalne scene.
By-pass – Pustinjom (Multimedia music)
Punih 14 godina se čekalo na famozni drugi album Pančevaca i na sreću čekanje se apsolutno isplatilo. Iako se često ističe mastering u Abby Roudu to ne treba da zaseni ono najbitnije, a to je da su pesme fenomenalne. Izbor singlova je takođe vrlo mudro urađen. Samo da ne bude još 14 godina do narednog izdanja.
Video: Tvrđava
### – Olovo
Tri tarabe, tri hashtaga ili onomatopeja “udaranja nasumičnog predmeta tri puta” jedan je od onih bendova kojima ide od ruke da buku naprave slušljivom. Redak sklop haosa sa jedne strane i melodičnog zvuka bez vokalnih deonica. Ovo je već njihov treći EP sa tri pesme i to je očigledno forma koja im dobro leži. Ako nastave ovako mogu uz Repetitor i slične bendove biti nosioci alternativne scene u regionu.
Video: Uzeli smo im najbolje od života Stream: Bandcamp
Alogia – Elegia Balcanica (Miner Recordings)
Alogia se i dalje ne da i pred nama je “Elegia Balcanica“, peti po redu studijski album. Neke od singlova smo imali prilike da čujemo još pre skoro godinu dana, a koji su nam nagovestili da smederevski sastav neće ovoga puta eksperimentisati, već iskoristiti svoja najubojitija oružja u pogledu power/progressive metal deonica, mnogo duple pedale, snažni power vokali Nikole Mijića, kao i virtuozitet i kompleksnost u formi i sadržaju. Album svakako ima šta da ponudi starim fanovim i ljubiteljima power/progressive metal škole, tako da ostaje na pojedincu da odluči. U svakom slučaju, Alogia je odlučila da se vrati na velika vrata sa svojim novim albumom i ne treba je potcenjivati.
Video: Elegia Balcanica
Anita Iličić – Orion (Balkanrock Records)
Ako ste ljubitelj akustičnog folk roka u stilu Nine Romnić, onda će vam „Orion“ doći kao kec na desetku. Anita, uglavnom podcenjena muzičarka, ovim kosmičkim, a opet prizemnim albumom spremna je da se dokaže. Put je utabala učešćem na kompilaciji „Bistro na rubu šume“, a sada sa „Orionom“ otapa sneg svojim toplim glasom i nežnim gitarskim melodijama.
Video: Gde da pođem Download: Balkanrock Records
Concrete Sun – Eight (Miner Recordings)
Posle dve godine rada na materijalu novosadski bend Concrete Sun u maju prošle godine ušao je u studio. Dugo se čekalo da album bude u prodaji i, zaista, vredelo je. Iako je žanr ostao isti, zvuk novog albuma se znatno razlikuje od prvenca “Sky Is High” koji je naišao na pozitivne reakcije publike i za kratko vreme postali su miljenici novosadske, ali i scene u širem okruženju. Ritam pesama na novom albumu je dosta brži, rifovi su progresivniji, ali se kroz ceo album provlači i funky prizvuk bas gitare. Tekstovi pesama prikazuju pogled pojedinca na društvo, naravno uz mnoštvo metafora. Ljubitelji balada se takođe mogu pronaći na ovom albumu, a najveću novost predstavlja akustična pesma i dva ženska prateća vokala Jasne Cvijanović i Bojane Radovanović. Najbolja muzika nastaje kada se žanrovi izmešaju što su Novosađani i dokazali svojim novim ostvarenjem. Velika je šteta što će, kako stvari stoje, ovo biti poslednji album benda.
Video: Silver Tear
Artan Lili – Artan Lili
Kada je saradnja Stuttgart Online i gitariste Dragana Kneževića (Obojeni Program) izrodila pank rok hit „Da je nađe“ bilo je jasno da takva kombinacija treba nastaviti sa daljim radom. To se delimično ostvarilo u bendu Artan Lili. Dragan i Bojan Slačala uz dodatak Marka Ajkovića (Bitipatibi) kreiraju supergrupu koja je već uspela da uzdrma beogradsku alternativnu scenu. Njihov gitarski rok sa pank uticajima odlikuju hitični refreni. Jednostavnog kova, melodične i sa pevljivljivm refrenima, neke su od odlika kojima je bend kupio ovdašnju publiku. Iako album još nije kompletno objavljen već njegove dve trećine, nema sumnje da će konačni proizvod biti i više nego uspešan.
Big Bug – Broken (Black Planet Records)
Možda nekima to još uvek promiče, ali Pirot je nesumnjivo postao grad sa jednom od najboljih muzičkih scena u Srbiji. Odgovornost za to dobrim delom snose i Big Bug koji su konačno objavili svoj prvi album snimljen od strane Nikole Vranjkovića. Da uživo mogu da iznesu istu zamršenu atmosferu sa albuma uverili smo se i na Provetravanju u Niškoj tvrđavi.
Video: Undone Stream: Bandcamp
DaMental – Kuća (Zlatne Žbice)
Prvenac repera iz Rijeke donosi nam prijatne bitove i pametne tekstove bez nepotrebnog preterivanja i paljenja na gangsterske fazone. Svakodnevni zapisi iz gradskog prevoza i sa utakmica i iskrena ljubav prema hip hopu. Pravo uživanje za slušalice.
Video: U busu Stream: Soundcloud
Debeli Precjednik – Povijest bolesti (Moonlee Records)
Kada se pomisli na hrvatski pank, prvo na pamet padaju KUD Idijoti i Hladno Pivo, međutim u taj spisak se polako, ali sigurno uglavljuje i Debeli Precjednik. Brz, žestok, beskompromisan pank rok je definitivno jedan od boljih bendova na hrvatskoj sceni generalno, a sve više fanova prikupaljaju i iz susednih zemalja. Na novom EP-u nastavljaju u svom stilu, a jedna od pesama je čak i na maternjem jeziku.
Video: Niste za nas Stream: Bandcamp
Eyot – Similarity (Ninety And Nine Records)
Niški jazzeri još jednom pokazuju svoj potencijal kao jedan od najkvalitetnijih muzičkih brendova sa ovih prostora kako u lokalnom, tako i u internacionalnom smislu. Taj potencijal je prepoznao i producent Jim Barr, basista bristskih jazzera Get the Blessing, i saradnik muzičkih veličina poput Petera Gabriela i Porstishead, koji je producirao ovo, do sada najkvalitetnije izdanje benda. „Similarity“ je verovatno i najrokerskiji album benda, sa dosta uticaja progressive rocka sedamdesetih, ali i alternativnih bendova sa kraja prethodnog i početka ovog veka.
Video: Similarity Live
Dok7 – Ni 5 ni 6 (Multimedia Music)
Nišlijama je ovo drugi album, ali prvi za veću izdavačku kuću, tako da napokon u prodaji imaju i fizičko izdanje diska. Novina je da je ceo album otpevao gitarista Milutin Popović i da je odradio dobar posao, u skladu sa svojim vokalnim mogućnostima i zahtevima muzike, ali svakako da tu ima prostora za napredak. No, to je u pank muzici u drugom planu, bitni su ritam i stihovi, a tu je kod Dok7 sve na mestu. Tekstovi se ne bave socijalno-političkim temama već svakodnevnicom mladih ljudi i njihovih ličnih problema. Veselo, ritmično, pevljivo pod velikim uticajem popa i kalifornijskog panka.
Video: Tu smo
eaglehaslanded – s/t (BG Records, Shivery.MMXII.Productions, Fading Halo, Rebuild)
Ovaj emo hardcore neocrust bend već neko vreme funkcioniše na čudnoj relaciji Beograd-Sankt Peterzburg. Njihovo najnovije izdanje, iako jako kratko, donosi nekoliko eksplozivnih pesama sa zanimljivim tekstovima. Nemojte se čuditi ukoliko imaju više fanova u inostranstvu nego u Srbiji jer im nisu strane evropske turneje.
Video: Diablero/Raul & Julia
Greenfingers – Rhizome (Tribal Rajber Label)
Celokupan utisak je odličan. Tehnički perfektno izvedeno, primetna je smirenost i strpljenje u snimanju i produkciji tako da se svi instrumenti i glas jasno čuju i prepoznaju. Veština sklapanja aranžmana je zadivljujuća, pogotovo multi-instrumentalne solaže, a čini se da je i harmonija u bendu na zavidnom nivou jer su svi članovi imali svoje trenutke da se predstave publici. Od perfekcije ga deli možda malo veća originalnost muzike, iako za rege bend već daleko izlaze iz njegovih okvira, ali i usklađenost koja ovde ne postoji ako se gleda jezik na kome se peva.
Video: Svetiljke Stream: Bandcamp
Hornsman Coyote & Soulcraft – Hornsman Coyote & Soulcraft (Ammonite Records)
Držeći se principa da naizmenično objavljuje instrumentalne, pa vokalne solo albume Nemanja Kojić Kojot, frontmen beogradskog reggae core sastava Eyesburn, pod umetničkim imenom Hornsman Coyote i pojačan pratećim bendom Soulcraft (ex – Balkan Music Box Riddim), donosi novo, šesto studijsko izdanje (ako izuzmemo kompilaciju „Cross the Earth“), jednostavno naslovljeno „Hornsman Coyote & Soulcraft“. Pošteno sa njegove strane, ne samo zbog što je nakon toliko godina solo rada napokon uspeo da sastavi bend kakav je, po njegovim rečima, dugo priželjkivao, već i zato što album sam po sebi nije koncipiran tako da numere na izdanju obuhvataju isključivo zajednički rad sa ostatkom ekipe. Na albumu se tako nalaze nešto starije pesme, koje publika prepoznaje sa nastupa Hornsmana, ali i one potpuno nove. Pored toga što je ovo prvi Nemanjin solo album sa kompletnim živim bendom, kuriozitet izdanja su i gostovanja slavnih jamajčanskih reggae prvaka Jaha Masona i Lutana Fyaha, što materijalu daje notu otvaranja prema internacionalnoj sceni, koja bolje od nas ume da ceni ovakve muzičke poduhvate.
Video: Belly of the Beast
Jonathan – Bliss
Kada prvi put naiđete na muziku benda Jonathan, bez ikakvog prethodnog informisanja o njima, pomislićete da se radi o odličnom britanskom indi rok bendu koji u najveće pustoši koncertnim arenama. A ako vam kažemo da je u pitanju bend sa ovih prostora, konkretnije iz Rijeke? Ne pune baš tako velike arene, ali su prava klupska atrakcija i uz Punčke možda jedno od najvećih otkrovenja iz Hrvatske u poslednje vreme. Primećuju se uzori Interpola, Editorsa i sličnih alt. rok bendova. Dobro je što nisu mračni, već im pesme imaju i nešto pankerskog upliva, pa pretpostavljamo da na njihovim koncertima ne može biti dosadno. „Bliss“ je lepo koncipiran disk sa ne mnogo iskakanja iz njihovog sopstvenog šablona. „Communicate“ je definitivno singl od kojeg treba krenuti, a on će vas jednostavno navesti da poslušate i celo izdanje, kome je teško naći manu.
Video: Communicate! Stream: Bandcamp
Hubris – Red Tilt (Balkanrock Records)
Iako ovaj EP nije snimljen u kvalitetnim studijskim uslovima može se primetiti potencijal kada je u pitanju šareni žanr modernog metala. Pesme imaju dosta upečatljivih deonica rađenih da ne budu baš „na prvu loptu“ i šteta bi bilo ne čuti to u budućnosti snimljeno malo bolje.
Video: Technokracy Download: Balkanrock Records
Kanda Kodža i Nebojša – Volja za noć (Odličan hrčak)
Nakon pune tri godine, kultni beogradski alternativni bend, Kanda Kodža i Nebojša obradovali su svoje fanove još jednim studijskim ostvarenjem, sedmim po redu, produciranim u saradnji sa Holanđaninom Casparom Wijnbergom. Naslovnica albuma inspirisana je Ničeovim delom „Volja za moć – pokušaj procene svih vrednosti“ (1901) u ruhu slavne biblioteke „Reč i misao“. U nešto manje od 40 minuta, albuma donosi iskustvo „male noćne muzike“, prateći misli koje tragaju za izlazom, i krećući se ka svetlosti (za koju Niče kaže da je rešenje svih zagonetki), ka slobodi, istini, suštini čovekovoj. Ovo je jedno od onih remek-dela čije ćete slojevite stranice čitati, odnosno slušati, iznova i iznova, a koje će vam svaki put pružiti drugo rešenje i odgovore, ali istovremeno postaviti i nova pitanja.
Video: Sve je stalo u R’n’R
Kandžija i Gole Žene – Folder s golim ženama (Zlatne žbice)
Ono što je uradio Edo Maajka na svom albumu „Spomen ploča“ uspešno je ponovio i osječki reper Kandžija. Skupio je odličan bend, dao mu genijalno bezvezno ime i snimio album sa već postojećim pesmama u novom aranžmanu. Dobar deo tog snimka je i na internetu a sudeći po njemu ovo bi bilo fenomenalno pogledati i uživo.
Video: Bicikl Download: Zlatne Žbice
Kiša Kerozina – O ljudima i snovima
Drugo izdanje niškog alternativnog projekta pojavilo se stidljivo i bez mnogo pompe. Takav je i zvuk na albumu, nenametljiv i prepušten ljudima da sami prepoznaju njegov kvalitet. Oni koji reše da zakopaju otkriće pravo malo bogatstvo.
Stream: Soundcloud
Laibach – Spectre (Mute Records)
Slovenački industrijalci otvorili su novo poglavlje u svojoj karijeri, prvi put zauzevši jedno konkretno političko stanovište. „Spectre“ se poziva na pokrete Occupy Wallstreet i Anonymous, posvećen je Julianu Assangeu, Bradleyu/Chelsea Manningu i Edwardu Snowdenu, i predviđa raspad Evrope. Album je obeležio i vokal Mine Špiler koji je Laibachu doneo novu, humanu dimenziju, koji se kosi sa totalitarnom ikonografijom „starog“ Laibacha.
Video: The Whistleblowers
Leer – akt. I (Tribal Rajber Label)
Iako je ceo EP objavljivan na YouTubeu po principu „pesma po pesma“ on tek kao celina pokazuje svoju punu snagu. Snažni vokali bacaju na gitare koncizne i mistične stihove što celoj priči daje neki, gotovo crkveni, uzvišeni vajb. Prava je sreća što ovaj EP nije okasnio nekoliko dana jer bi možda bilo prekasno da uleti na ovu listu. A to bi stvarno bila šteta.
Video: Na izlasku Stream: Bandcamp
Limbo – Run Away (Nocturne Media)
Iznenađenje sa juga Srbije, Limbo vam nudi dobro odsviran i dobro snimljen melodični metal/punk zvuk koji vas podseća na thrash metal osamdesetih, a opet se ne libi i akustičnih elemenata u stilu Pantere. Odličan debi, koji treba pratiti nadalje i poslušati uživo, kad god da je moguće.
Stream: YouTube
MadRed – Wha Gwaan
Ragamafin dvojac iz Novog Sada je dugo spremao debi album, ali očigledno je da su sve oko njega pažljivo promišljali pre nego što su sproveli u delo. Ovo izdanje će prijati i širokom krugu ljudi, kako regerašima tako i hip hoperima, elektroncima, ali i ponekom rokeru. Prateća promocija sa spotovima, diskovima i majicama je odradila lavovski deo posla u probijanju ovog albuma.
Video: Crucial Cut Downlaod: MadRed
Marica – Subliminal EP (Tribal Rajber Label)
Grmljavina bubnjeva i trkačke gitarske deonice bombarduju um i šalju subliminalne poruke iz Niša. Svež treš metal sa juga Srbije predvodi harizmatični Marko Jocić Pupak, nekadašnji član benda Testator. Melodičan metal sa odličnim growl vokalima i instrumentalnom uvežbanošću zagarantovano će uzdrmati ovdašnje krajeve i metal scenu. Treba poraditi na izgovoru i malo na produkciji (pogotovo oko bubnjeva) da bi ovo bilo na zavidnom nivou. EP je tu samo da zagolica maštu, a prava žestina može se očekivati na njihovom debi albumu.
Video: Hypercube Stream: bandcamp
M.O.R.T. – Odjel za žešće (Croatia Records)
Godina 2014. bila je i više nego uspešna za četvoricu Sinjana iz M.O.R.T.-a koji su, čini se, iskočili niotkuda, začarali nas singlom „Tango“, a zatim i albumom „Odjel za žešće“. Tekstovi su im i duhoviti, sa religijskim motivima, i šalju određene poruke, ali pravilno dozirani i sa ukusom. Iako se može reći da je njihov debi pravi rock album, momci itekako koketiraju s bluesom, psihodelijom i punkom, ali zvuče žestoko i razigrano.
Video: Meni se skače
Mnjenje – Zubima po ljudima
Mnjenje čini grupa muzičara sa ozbiljnim iskustvom stečenim u beogradskim underground bendovima kao što su 36 Daggers, Unison i Let’s Grow. „Zubima po ljudima“ je njihov debi album na kojem dobijamo jedan kolaž različitih pravaca i zvukova. Pun sirove punk i noise energije i upliva eksperimentalnih, često atonalnih sazvučja, krautrock-a, dub-a i džeza, predstavlja jedan koncizan i dinamitan kombo realizovan besprekornim sviranjem, šizofrenim vokalima i autentičnim tekstovima. Mnjenje nam ovim beskompromisnim ostvarenjem stavljaju do znanja da možemo da očekujemo svašta od njih u budućnosti.
Stream: bandcamp
Ničim Izazvan – Ničim Izazvan (Lampshade Media)
Vrbasko-beogradski sastav uspeo je da svojim komunikativnim singlovima privuče pažnju šire javnosti i probije se u unutrašnjost domaćih radio-Bastilja. Njihov prvenac predstavlja uspeo spoj pop senzibiliteta i plesne muzike sa artizmom. Pesme sa ovog albuma, sa motivima koji se kreću u rasponu od pitkog popa, preko šansone i latina do jazza, obiluju produkcijskim i izvođačkim bravurama. Ovo je album koji se sluša u jednom dahu, prijemčiv za široku publiku, ali nipošto album za jednokratnu upotrebu.
Video: O tebi
Odvojena Stvarnost – Prava sreća tek dolazi (Slušaj Najglasnije!)
Odvojena Stvarnost je jedan od najboljih srpskih bendova za koji verovatno niste čuli, što potvrđuje i njihov povratnički, treći studijski album „Prava sreća tek dolazi“, objavljen na etiketi Slušaj Najglasnije! Na ovom kratkom, ali eksplozivnom izdanju čućete najfiniji izraz bivše-jugoslovenske škole garažnog rocka, sa primesama punk rocka i post-punka, praćene ljutim, samorefleksivnim i angažovanim tekstovima. Nakon dve decenije anonimnosti, nadajmo se da za karijeru Odvojenu Stvarnosti prava sreća zaista tek dolazi.
Video: Ona kaže Stream: Jamendo
The Orange Strips – Deadlines (OSA media)
Kako zvuči ‘hrvatski brit pop’ može se saznati slušajući The Orange Strips, bend koji postoji već nešto više od deset godina, ali im je „Deadlines“ tek drugi studijski album. Isplatilo ga se čekati, jer nudi jedanaest pesama koje su odlično uklopljene u celinu, a biće zadovoljni i oni koji žele čuti romantične pesme, koji žele otplesati sentiš, koji žele čuti eksperimentisanje sa različitim instrumentima pa i oni koji vole synth zvuk. Poređenja sa širokom lepezom uzora ne mogu se izbeći za vreme slušanja albuma, no „Deadlines“ svejedno zvuči dovoljno sveže da ga poželite bar još jednom poslušati.
Video: The Gift Stream: Bandcamp
Nikola Vranjković – Bremeplov
Iako najavljivan kao EP, drugo studijsko izdanje Nikole Vranjkovića traje koliko i prosečan studijski album. Ove četiri pesme, praćene gostovanjima Vranjkovićevih prijatelja, možda su i njegov zanatski vrhunac, kako kao producent, tako i kao kantautor. Od te četiri definitivno treba izdvojiti baladu „Nagrada za strah“, u kojoj gostuje Dejan Lalić iz Orthodox Celtsa, i koja se može uvrstiti u njegove najbolje radove; ali i naslovnu pesmu, snimljenu sa Pitijem i Užom iz Goribora, koja je možda i najmračnija koju je do sada snimio.
Video: Nagrada za strah Stream: Bandcamp
Pero Defformero – Jer to liči na taj način? (Multimedia Music)
Jer to liči na taj način? svakako predstavlja jedno od najduhovitijih domaćih izdanja objavljenih u 2014. Novosađanski novokomponovani gastarbajt metal bend je sa ogromnim uspehom izvršio spoj metal klišea, od tradicionalnog preko speed i power do glam metala, i „šatorskog“ zvuka, te spoj metalske i narodnjačke poetike u opevanju savremenih tema. Jer to liči na taj način? je možda i ponajbolje ostvarenje benda do sada, i prava je šteta što će bend nakon promotivne turneje prestati sa radom. No, stara poslovica veli: „Nikad ne veruj rock bendu kada kaže da prestaje sa radom“; nadajmo se da će se i u slučaju Pera Defformera ona pokazati kao istinita.
Video: Metal sviraću
Plastic Sunday – Komunikacija
Posle tri godine, srpska alternativna struja izbacila je na obalu noviteta drugi po redu studijski album niškog trija Plastic Sunday, pod nazivom „Komunikacija“. Na tekstualnom planu, ovde se vodilo krvavo drugovanje crnih misli i utopijskog stava. Kroz šest kompozicija, koliko ih ima na disku, vlada zaista turobna atmosfera. Jednom rečju – sivilo. Stihovi poput „osećam nemir, u meni hladno je“, zatim „sve što vidim je mrak, sve što osećam strah“, nešto kasnije „iza mene je put, ispred mene je zid“, govore u prilog teskobi koja se nadvija nad „Komunikacijom“. Unakrsna vatra psihodelije i garažnog zvuka pokazala se kao dobra podloga za pomenutu lirsku apatiju. A primetna je i nit melanholije koja je veran pratilac od samog početka.
Video: Ovaj grad Stream: Bandcamp
Psihomodo Pop – Čiribu Čiriba (Dallas Records)
Neumorni Gobac i Psihomodo Pop novim albumom poručuju da nemaju nameru još da dignu belu zastavu i odustanu od rokenrola. A medijska pažnja koju su dobili u regiji pred izlazak albuma dobar je znak da bend ne treba da staje. „Čiribu Čiriba“ njihovo je deseto studijsko ostvarenje koje u svetu kome dominira alternativni rok malo osvežava jednim čistim, klasičnim rokenrolom. Modernija produkcija i stari recept za muziku izrodili su dobar proizvod. Plus, društvu Psihomodovih „dama“ pridružila se i „Dona“, omaž istoimenom klasiku Ričija Valensa. Nema mnogo sporih pesama, tako da se ne narušava dinamika albuma, te se u jednom dahu može odslušati svih 10 numera. Dobar i zabavan rokenrol, koji toplo preporučujemo.
Video: Donna
Seven That Spells – The Death And Resurrection Of Krautrock: IO (Sulatron Records)
Drugi deo trilogije još jednom je pomerio granice koje ovaj bend iz albuma u album zadaje regionalnoj muzičkoj sceni. Iako ima samo pet pesama (od čega su dve preko deset minuta) ovaj album će vas provozati kroz nepregledne kosmičke prostore. Repeticija, bubanj i bas koji pomeraju unutrašnje organe i nešto malo, jako zanimljivih vokala vas nikako neće ostaviti ravnodušnim. A tokom naredne godine se očekuje i završni deo trilogije, na kome će bubnjeve odsvirati Blake Fleming, bivši član Mars Volte.
Video: Burning Blood Stream: Bandcamp
Paydo Komma – Strano (Tribal Rajber Label)
Nakon EP-ja „Povest eksplicitnog uma“ koji je oduševio kako Niš tako i ostatak zemlje, Komma nam se vraća sa prvim pravim albumom na kome su pomerili visoku granicu koju su prethodno sami postavili. Iako obiluje dobrim pesmama tek kao celina ovaj album predstavlja pravu bombu.
Video: In Burning Stream: Bandcamp
Smallman – Envision
Čudaci iz Asenovgrada nastavljaju da dominiraju žanrom i na svom trećem izdanju. Poređenja sa Tool-om su u neku ruku opravdana, ali nikako neophodna za isticanje. Nešto ne vidim da Mejnard svira bugarske gajde.
Video: Prayer Stream: Bandcamp
Stonebride – Heavy Envelope
Hrvatski sastav je ove zime izbacio dugo najavljivani album naziva „Heavy Envelope“. Album je najavio singl „Movies, Movies“. Bend nastavlja da flertuje sa svim živim žanrovima, preko bluza, stonera, do dooma. Produkcijski, a i svirački jako dobro urađen posao. Eksplozivan i na trenutke psihodeličan album prepun dobrih rifova. Šta ćeš više.
Video: Movies, Movies
Styptic – Noesis (Black Planet Records)
Verovatno najiščekivaniji album na niškoj muzičkoj sceni ove godine, nakon raznih peripetija, dočekao je svoje objavljivanje. Na njemu se nalaze pesme koje svi već napamet znaju, kao i neke koje je publika tek na albumu prvi put čula. Kvalitetan album, možda malo preproduciran pa na momente zvuči sterilno, ali svakako jako bitan kako za Styptic tako i za sve njihove fanove.
Video: Someone Inside Stream: Bandcamp
Suffering’s the Price – Skull tower (Good Life Recordings, Tribal Rajber Label)
Niške beatdown hardcore nade dogurale su do belgijskog izdavača i par internacionalnih kompilacija. To je dovoljno da vas uveri o kvalitetu ovog debi albuma. Naravno, pun ugođaj ćete doživeti ako ih uhvatite uživo na nekoj od narednih turneja. Jedno je sigurno-momci se ni malo ne boje buke.
Video: Moj svet Stream: Bandcamp
Sopot – Sopotnik (Koliba)
Trećim studijskim izdanjem banjalučki Sopot, poštujući značenje svog imena, ponovo se tematski okrenuo traganjem za početnim, praiskonskim izvorom svega što jeste, čiji nagoveštaj odaje i sam naziv albuma. Znatiželjne muzičare ovoga puta staza vodi prema višim i čistijim instancama čovekovog duha, dok „Sopotnik“ kao „sredstvo prevoza“ plovi (ka) raznim formama nikada dovoljno istražene sveprožimajuće energije, a sama potraga uključuje i dublje istraživanje nešto drugačijeg instrumentalnog izraza. „Sopotnik“ osetno više prostora pruža i vokalnim dionicama; ako je glas Petra Topalovića faktor čiji potencijal na prethodna dva izdanja nije do kraja eksploatisan, onda je ovo, u tom smislu, album iskupljenja. Preciznije, album nema niti jednu jedinu instrumentalnu numeru za razliku od starije „braće“, a novitet je i to da su sve pesme odpevane na srpskom jeziku. „Sopotnik“ je dovoljan pokazatelj da se dosadašnje ulaganje benda u sopstvene resurse polako isplaćuje na dugoročnom planu. Na kraju, i bez ikakve sumnje, radi se o najzrelijem albumu Sopota.
Video: Energetsko More
Svarun – Zaveštanje I: Zemlja
Kompozitor i idejni tvorac Svaruna, Nikola Pacek-Vetnić je nakon prošlogodišnjeg „Zemlja“ EP-a ove godine odlučio da doda još tri pesme i objavi prvi mini-album koji je „mini“ samo formalno, na osnovu broja pesama. Kada duboko „zaronite“ u ovu muziku, uvidećete da je sadržaj višeslojan i u velikoj meri unikatan. Pregršt interesantnih poduhvata u pogledu aranžmana, harmonskih progresija, melodijskih kontura, instrumentarijuma itd. Za sve one koji vole progresivniji zvuk ukombinovan sa skandinavskim black metal/folk metal uticajima kao i uticajima ruske/slovenske kulture.
Stream: YouTube
Ti – Vidimo Se!
Psihodelični pop duo, kako sami za sebe kažu, nakon izuzetno uspešnog EP-ja “Koliko Dana” izbacili su i prvi album. Grupa Ti uspela je da za jako kratko vreme dopre do velikog broja ljudi. Napravili su svoj upečatljiv stil sviranja, a neke od pesama kao što su “To su samo reči” i “Sudbina” su brzo postale hitovi.
Video: Smejem se Stream: Bandcamp
Umor – Held Us Silent for a Moment (Moonlee Records)
Umor je zagrebački bend koji se nikako ne može ugurati u neku žanrovsku ladicu i ono što u svojoj muzici i nastupima ističu kao najvažnije upravo je atmosfera. „Held Us Silent for a Moment“ zvuči u isto vreme i svečano i pomalo uznemiravajuće, a tome, osim muzike, pridonosi i Goranov vokal koji odzvanja kao s oltara. Album je to u koji se ponire polako, ali kada vas uvuče u svoj vrtlog, nema nazad.
Video: Opportunity To Be Heard Stream: Bandcamp
Velibor Nikolić – Lov na vukove (Black Planet Records)
Mračno, psihodelično i distancirano ostvarenje Velibora Nikolića kojem ne manjka kreativnosti i materijala. Dok je prvo solo izdanje frontmena Briganda bilo mnogo više usmereno na akustični zvuk, ovaj album je prenet na „električno“ područje i ako ste voleli grunge scenu devedesetih, kao i Block Out, album bi mogao biti za vaše uši.
Video: Njen Problem Stream: Bandcamp
Urban&4 – Mamut (Aquarius Records)
Dugo očekivani i pripremani album Damira Urbana i njegovog benda „4“ je napokon ugledao svetlost dana. Urbanova emotivna ispovest ovog puta dolazi u sirovijem obliku. Album je tekstualno možda njihov najbolji u karijeri, šetajući tankom linijom patetike. Eksperiment sa zvukom je više manje uspeo, pojačavajući elektroniku u odnosu na gitare i žive instrumente. Melanholičan, iskren i pre svega prijatan album za ovu zimu.
Video: Sutra ćemo pričati
Vlatko Stefanovski – Seir
Nakon projekata u kojima je sarađivao sa velikim svetskim imenima, poput Tommyja Emmanuela ili Jana Akermanna, ali i brojnih solo avantura, Stefanovski, koji važi za jednog od navrednijih, najraznovrsnijih i najboljih gitarista sa ovih prostora, nakon 11 godina i albuma „Kula od karti“, uvrstio je na album „Seir“ kolekciju autorskih pesama. Od prve pesme sa albuma, „Superheroi“, svojevrsnog dueta sa čestim saradnikom Radetom Šerbedžijom, do jednog od najvećih bisera njegove solo karijere, akustične „Deca na Sunceto“, koja i zatvara album, „Seir“ će vam ponuditi sve ono što ste voleli u muzici Stefanovskog, kako iz perioda rada sa grupom Leb i Sol, tako i u njegovim solo radovima.
Video: Deca na Sonceto
Void – EP (Tribal Rajber Label)
Prvi utisci sa svirki mladog benda Void bili su pozitivni i bend su vodili u pravcu grandž muzike. To im je donelo i jedno od prva tri mesta na Medijana Balkanrock festivalu za niške demo bendove. Na prvu loptu, odnosno prvu pesmu „Meatgrinder“ čuju se Mastodonski gitarski rifovi i lično mi je drago da bend izlazi iz okvira grandž muzike u moderniji sladž i alternativni metal. Završavaju baladičastom, Alice In Chains nalik pesmom „Deformation“. Produkcija je odlična, muzika dobro realizovana i ako je suditi po EP-u, dosta dobrog se može očekivati od Voida u budućnosti.
Stream: Bandcamp
Who See – Nemam ti kad (Lampshade Media)
Već sa hitovima „Nije preša“ i „Reggaeton Montenegro“ sa prethodnog albuma „Krš i drača“ Who See su se probili u prvu ligu regionalnih atrakcija. Novi album će samo dodatno zacementirati njihovu popularnost koja prevazilazi okvire hip hop fan baze. Iako je „Nemam ti kad“ možda za nijansu manje upečatljiv od svog prethodnika ne manjkaju mu sjajne numere poput „Nemam ti kad“, „Đe se kupaš“, „Što piješ kad ti škodi“ ili „Pušti đaola“.
Video: Đe se kupaš
Za Dž – Izgled zavarava (Mascom Records)
Pred nama su definitivno Za Dž – mladi rok šmekeri. Sve što im je kalemilo atribute klinačkog, sada jede prašinu novog, svežijeg stava koji izbija iz rifova i tekstova. Istakli bismo pesmu „Ona i ja“, kao i vrlo zanimljiv preokret oličen u elektronskom remiksu pesme „Bile su dobre“ (vidi Realnost Zove), koji je uradio Španac Soundpact (Franko Sopko). Zli jezici će i dalje mlade Čačane prozivati da se trude da budu Arctic Monkeys, ali, iako je Ćirković preslikani Tarner, izgled zavarava…
Video: Budi dobar
ZAA – What About (Lampshade Media)
Ovo zvučno šaroliko izdanje verovatno je zbirni rezultat pesama koje su nastajale neki duži vremenski period, te su se ZAA zbog objedinjavanja materijala namerno odlučili za full length izdanje, bez obzira na ultra-popularni EP format, koji im je sa izlaskom “Foot By Foot” dao prostora da se “raspucaju” po svim žanrovima. Tu su reggae i ska, pop i rock sa blagim dodirom jazzy elemenata. Ovo je izuzetno važan album za ZAA, jer ako postanu mainstream, što je svakako poželjno, reflektori bi se možda mogli ponovo, kao pre de decenije, malčice okrenuti prema nešto alternativnoj sceni regiona. U svakom slučaju, reč je o zaista kvalitetnom izdanju koje se sa punim pravom našlo na ovoj listi.
Video: ’99 Hope