-

Balkanrock bira top albume 2011: World stage (I deo)

Početkom nedelje predstavili smo vam listu albuma iz regiona koji su obeležili 2011. godinu. Sada ćemo se posvetiti stranim albumima. Bili smo vredni pa smo stastavili dugačku listu i na kraju odlučili da je predstavimo iz dva dela. Lista je podeljena potpuno nasumično, a predstavljeni albumi poređani su abecednim redom, bez rangiranja i ocenjivanja. Spisak sadrži dosta iznenađenja, mešovitih žanrova, a ako nema vašeg favorita – ne očajavajte, u ponedeljak 26. decembra sledi još albuma!

Ispod svakog opisa albuma, nalazi se link ka youtube spotu/audio zapisu. Pojedini albumi, koje smo u toku godine već recenzirali, imaće link ka kompletnom tekstu. Uživajte u listi, onako kako smo mi uživali u njenom stvaranju.

AdeleAdele – “21”
Drugi album talentovane pevačice Adele lansirao ju je u zvezde. Pesme poput “Someone like you“, “Rolling in the deep“ i “Set the fire to the rain“ obezbedile su albumu status najprodavanijeg diska u XXI veku (prethodni rekord je držala Ejmi Vajnhaus). Pločom dominira klavir kao pratnja njenom izvrsnom glasu. Briljantna pop ploča sa puno kvalitetnih hitova.

Video: Rolling in the deep

AnathemaAnathema – “Falling deeper”
O bendu ne treba trošiti reči. Ovim albumom su napravili povratak korenima. Ali ne u smislu da su se vratili sirovijem doom zvuku već su, naprotiv, taj zvuk pretvorili u akustičnu lepotu i samo potvrdili svoju veličinu. Možda će neki „true“ fanovi“ gunđati ali Anathema dobro zna šta radi.

Video: Alone

Arctic Monkeys – “Suck It And See“
Pet godina od preuzimanja top lista širom sveta Artički majmuni su ovoga puta skoknuli do SAD i snimili po meni album godine. Posle malog umora sa albumom ”Hamburg“, ”Sick It And See“ prosto razbija sa svakom pesmom. Zvuk na albumu varira, od čistog r’n’r zvuka preko surf roka, psihodelije… Momci iz Šefilda su definitivno prerasli sve sitne indie bolesti i sa producentom Jamesom Fordom odradili odličan posao.

Video: Brick by brick

A storm of light – “As the valley of death becomes us, our silver memories”
Bend Josha Grahama (Battle of Mice, Red Sparowes, vizualizacije za Neurosis) je oduvek imao kreativna rešenja kada su omoti i bukleti albuma bili u pitanju. U muzici je ipak nešto falilo. To nešto su pronašli na ovoj doom metal/post-rock gromadi. U putovanju „dolinom smrti“ društvo im prave Jarboe i Nerissa Campbell.

Video: Collapse

BeirutBeirut – “The Tip Ride“
Beirut su donekle ostali dosledni svom zvuku, malo su se preorijentisali (na primer manje je primetan uticaj balkanske trube) i pojednostavili ga, ali su ostali jedinstveni i nastavljaju da prave opuštajuću muziku sa visokom umetničkom vrednošću, naspram komercijalizmu. A da bi ostali svoji, disk su objavili preko sopstvene izdavačke kuće “Pompeii“.Odlična world music ploča sa koje se izdvajaju “Santa Fe“, “East Harlem“, “Vagabon“ i “Port of Call“.

Video: Santa Fe

Bon Iver – “Bon Iver”
Debi album „For Emma, Forever Ago“ je ubrzo nakon objavljivanja postao pravo osveženje kome je malo ko mogao da odoli. Novi album gospodina Justina Vernona i njegovog projekta Bon Iver objašnjava koliko je težak samački život. Mračne i osećajne pesme prolaze samo zato što su baš iskreno napisane. Kompletan album se oslanja na „vesele“ osamdesete gde je i sam Jastin zaglavljen.

Video: Minnesota, WI

Chickenfoot – Chickenfoot III
Često suradnja velikih glazbenih imena ne završi baš sjajno, no to nije bio slučaj sa „super-grupom“ Chickenfoot. Izdali su drugi album označivši ga „trojkom“ i odradili ga kao zabavno podsjećanje na klasični hard rock. Na albumu se također osjećaju utjecaji bluesa i funkyja, a nešto manje i r’n’b-ja i soula. Uvodni dio albuma nešto je lošiji, no počevši od četvrte pjesme ”Up Next“ sveukupni dojam se popravlja i svjedoci smo dobro obavljenog posla – uz osvježavajuće riffove, melankolične balade, funky-blues, akustične izvedbe, bendžo, elemente countryja…

Video: Big foot

City of shipsCity of ships – “Minor world”
Teško je opisati ovaj bend a ne zauzeti puno prostora. Količina isporučenih emocija u pratnji raznoraznih “post” gitarskih slojeva je ekstatična. Svojim četvrtim izdanjem bend ne pravi velike zaokrete u stilu ali to ni najmanje ne smeta ovom albumu. Od polu poznatog benda su albumom „Look what God did to us“ i ovim izdanjem došli na čelo kolone gde se nalaze Junius i njima slični.

Video: Clotilde

David Lynch – “Crazy Clown“
Debi album čuvenog reditelja je nešto najmračnije što je izašlo u 2011. godini. Autor kultnih filmskih i serijskih tema ovoga puta je rešio da se oproba u savremenoj muzici, tako da je sa gomilom gostiju snimio jednu neujednačenu žanrovski šarenoliku mučnu ploču. Dok slušamo pesme jedino nam pred očima mogu biti filmski brutalni prizori, dugi i napeti kadrovi nekog noira. Album traje predugih 68 minuta i svaka pesma predstavlja jednu zvučnu minijaturnu priču koju samo bolestan mozak poput Linčovog može da smisli.

Video: Pinky’s dream

Dub trioDub Trio – “IV”

Bend čuvenog muzičara Matisyahua je u pauzi turneje izdao svoje četvrto studijsko izdanje. Nepredvidivi kao i uvek, na ovoj ploči koketiraju sa metalom i hard korom. Tu su i jamajčanski zvuci, čuvene bas linije, ali i sveprisutni i popularni dubstep. Dub trio svoj istraživački rad nastavlja, i idalje testira granice gitarskih rifova i to na autentičan i lud način.

Video: Control issues controlling your mind

Eddie Vedder – “Ukulele Songs”
Vedder na solo projektu eksperimentira sa što manje uključenih instrumenata, a najčešće koristi samo ukulele kao pratnju svome vokalu. Inzistira na minimalizmu u glazbi, ali u tekstovima i izvedbi je, s druge strane, i dalje prisutna njegova iskrenost, emotivnost, srčanost i strast. S vremena na vrijeme na albumu zavlada monotonija uzrokovana istim tempom, no ostavlja dojam da je album rađen iz zadovoljstva. Tekstovi su dosta tipični za Veddera, uglavnom su intimni i govore o nesretnoj ljubavi.

Video: Longing to Belong

FearFear Nuttin Bend – “Move Positive”
Jedan od rijetkih bendova koji nema nikakav problem sa kombinovanjem pravaca kao što su metal i reggae, i to sa velikim uspjehom što potvrđuje i njihov treći album. Socijalni tekstovi i melodične distorzirane gitare se uklapaju savršeno sa glasovima dvojice vokala jamajčanskog porijekla. Ovaj multinacionalni sastav je topla preporuka svim Skindred i Eyesburn fanovima, koji svoju priču guraju na malo drugačiji način od prehodna dva navedena benda.

Video: Rebel

Floating me – “Floating me”
Australija je rasadnik za progressive rock bendove. Ovaj bend sadrži bivše(i sadašnje) članove sve samih velikana te scene (Cog, Karnivool, Scarymother). Već na prvo slušanje se čuje da ovi ljudi dobro znaju šta rade i da iskustvo nije badava. Spot za pesmu „Sugar“ je čak Yahoo! Music proglasio za spot meseca.

Video: Sugar

Foo Fighters – “Wasting Light”
Na ovom albumu skoro da i nema najslabije karike. Dovoljno je reći da je sniman u Grohlovoj garaži i da je pod kontrolom bio svaki ton pa da postane jasno koliko je truda i nade uloženo u njega. Ono što smo navikli dobiti od njih – brzo, glasno i žestoko – dobili smo u još boljem paketu – brže, glasnije i žešće. Saznanje da je Grohl pisao tekstove na licu mjesta, neposredno prije snimanja vokala, navodi nas da od sada o njemu ne govorimo samo kao glazbeniku, nego i kao o pjesniku.

Video: Walk

Ghost brigade – “Until fear no longer defines us”
Finci na svom trećem izdanju neprikosnoveno barataju kombinacijom melanholije i glasnog očaja. Više nego dostojan naslednik prethodnog “Isolation songs”. Spot za pesmu „Clawmaster“ rađen u fazonu megapopularne igre „Limbo“ će im doneti sigurno još fanova. Dok se ne pojavi nova Katatonia ljubitelji ovog tipa muzike imaju kvalitetnu zanimaciju.

Video: Clawmaster

Guano Apes – “Bel Air“
Sandra Nasić na novom albumu sa Guano Apesom odbacuje imidž metal devojke, oblači suknju, nosi cipele sa štiklom i sve više izgleda „damski“. Promena njenog stila odevanja označava jednaku transformaciju zvuka iz pop metala u moderni i pevljivi rokenrol. Možda je na prvo slušanje delovao razočaravajuće, ali vremenom ostavlja utisak zapravo jako dobro usklađenog albuma koji zaslužuje da se pomene kao jedan od boljih u 2011. godini. Dobri reprezenti “Bel Air“-a su pesme “Oh, what a night“, “Sunday lover“, “This time“ i druge.

Video: Oh, what a night

Iced Earth – “Dystopia“
Bojazan da novi vokal Stu Block neće biti kao prethodnici pretvorila se u nešto najbolje što se bendu moglo desiti. Novi album je s njim dobio jednu potpuno drugu dimenziju, te je kao vokal pokazao širok asortiman kvaliteta. Glazbeno, album se ne razlikuje previše od klasičnog njihovog stila, te Schaffer i društvo definitivno imaju što za reći, makar im je ovo već deseti album po redu. Pjesme se temelje na nekim zanimljivim filmovima kao npr. „V for Vendetta“, i skoro zadiru u sferu konceptualnosti.

Video: Dystopia

Jeff Beck – “Rock N Roll Party (Honoring Les Paul)“
Džef Bek je poput dobrog vina – sve bolji sa godinama. Ove godine je snimio ploču sa koncerta u Iridium džez klubu u kome je redovno nastupao Les Pol. Džef Bek je disk napravio u čast izumitelji električne gitare, na dan koji bi predstavlja Polov 95. rođendan. Prvi CD sadrži Les Polove i džez standarde sa mnogim gostima, dok drugi ima instrumentalne obrade klasika poput “Over the rainbow“, “Nessun dorma“ i “People get ready“.

Video: Sleep walk

J Mascis – “Several Shades of Why“
Vođa sastava Dinosaur Jr poseduje zavidno alter/indie iskustvo, ali je ovo ipak njegov prvi zvaničan solo album. Ko preferira akustičnu varijantu uz dozu nostalgije i melanholije onda je ovo pravi pogodak. Nema lažiranja, preterivanja i pretvaranja. Imate samo Mascisov topao glas i njegovu gitaru u sjajnom filmu zvanom „Several Shades of Why“.

Video: Not enough

Lenny Kravitz – “Black and white America“
Leni na albumu žanrovski obuhvata muziku šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetihih poput fanka, soula i diskoa, ali opet ima Lenijev „šmek“ i energiju. Ovo svakako nije tipičan album Lenija Kravica, ali je ipak sasvim pristojan. Možda ga treba još malo stilski ispolirati i ujednačiti, ali to će samo vreme pokazati ukoliko muzičar odluči da nastavi u ovom pravcu. ”Black & White America“ treba posedovati na vinilu i čuti pucketanje gramofonske igle i možda osetimo „bljesak iz prošlosti“.

Video: Stand

Lykke Li – „Wounded Rhymes“
Znatno bolji od svog prethodnika, drugi album mlade Šveđanke odiše revolucionarnom snagom i kompozicijama čija jednostavnost ih čini tako dobrim. Indie folk u punom sjaju, ali ne onom blještavom, nego hladnom, neobuzdanom. Bilo da se radi o baladama, ili malo bržim numerama, Wounded Rhymes definitvno osvaja slušaoca.

Video: I follow rivers

Midnite – “Kings Bell”
Nakon pedeset i više izdanja nemoguće je povjerovati da Benjamin Vaughn ima još inspiracije, posebno za jedno ovakvo izdanje kao što je album „Kings Bell“. Potpomognuti muzičarem i producentom Andrewom “Bassie” Campbellom, kao i veteranima reggae muzike Leroyem “Horsemouth” Wallaceom i Earlom “Chinna” Smithom, te činjenicom da su snimali na Jamajci, ni album nije mogao ispasti bolje. U pozitivnom smislu, dakako. Lirički perfektan, muzički savršen, ovo izdanje potvrđuje Midnite kao vodeći sastav u tzv. modern roots reggae žanru. Ako se tome pridoda i njihov prvi oficijelni spot, priča je zaokružena.

Video: Mongst I&I

Moonsorrow – “Varjoina Kuljemme Kuolleiden Maassa”
Nakon četiri godine, Moonsorrow su nas ponovno počastili izvanrednim albumom. Iako su pjesme ovoga puta kraće nego ranije (najduža traje ‘samo’ oko 16 minuta), bend je uspio ostati dosljedan svome stilu, a u isto vrijeme unijeti dovoljno novina kako bi album zvučao što bolje. Tempo glazbe dosta je usporen ovdje, no folk elementi, ukrašeni finskim jezikom, i dalje su prisutni.

Video: Huuto

Nightwish – “Imaginaerum
Iako je malo prošlo od njegovog izlaska, novi album je već dosta preslušan. Ako žalite za Tarjom i starim danima operne dive, ovaj album nije za vas. Ako ste u drugoj skupini, shvaćate da Anette ima što za reći premda u potpuno drugačijem aranžmanu nego Tarja. Uradak itekako vrijedno pažnje, vođen sa epskom „Song Of Myself“.

Video: Storytime

OcoaiOcoai – “The electric hand”
Još jedan instrumentalni album Amerikanaca koji u masi bendova sličnog opredeljenja ipak dokazuju da imaju kvalitet koji ih polako izdvaja od drugih. Bend je novac potreban za snimanje albuma sakupio preko donacija fanova. Muzika za sve koji vole instrumentalima oslikane predele sa nevremenom. A tu je i violončelo…

Video: Niveus hills

Omega massif – “Karpatia”
Nemci su pre nekoliko godina uzdrmali instrumentalnu metal scenu svojim albumom “Geisterstadt”(grad duhova). Na ovom izdanju se sele iz pustih gradova u hladne i mračne planinske predele. Grof Drakula bi bio ponosan. Jezivo…

Video: Im karst

R.E.M.R. E. M. – “Collapse into Now”
Na albumu od 12 pjesama R.E.M. donosi već uglavnom poznati zvuk, možda čak i „prožvakani“, no „spašavaju“ ga pjesme u kojima gostuju sve odreda vrsni glazbenici. U vrckastoj pjesmi ”Alligator Aviator Autopilot Antimatter“ čuje se Peaches sa svojim ciktavim vokalom. Eddie Vedder „reži“ u samoj završnici pjesme ”It Happened Today“, a Patti Smith u završnoj ”Blue“ pomaže Stipeu da pokaže kako još uvijek može dati „ono nešto“ iz starih dana – kreativnost u tekstovima i indie-rock iz ’80. godina. Sve u svemu, R.E.M. nakon tridesetak godina i 15 studijskih albuma ipak zvuče zanimljivo.

Video: Alligator Aviator Autopilot Antimatter

Red Hot Chili Peppers – “I’m with You”
U Josha Klinghoffera nepravedno se sumnjalo jer uopće nije napravio loš posao – vrlo solidan na gitari i upečatljiv kao prateći vokal, ostavio je svoj trag na albumu. Neke pjesme su na tragu starih Peppersa, ali uglavnom su uradili drukčiji album od prethodnih. Zanimljiv je zvuk trube u ”Did I Let You Know“, kao i afro beat utjecaj u “Dance Dance Dance“. Teme koje obrađuju su manje-više standardne: prijateljstvo, ljubav, prolaznost…

Video: Monarchy of Roses

Russian circles – “Empros”
Uz Pelican verovatno najpoznatiji instrumentalni post rock bend. Prilikom snimanja ovog albuma bend se zatvorio u šupu sa improvizovanim studijom i snimio album koji nije njihov najbolji ali je činjenica da je dosta siroviji od prethodnog. Baš to ga čini primamljivim za slušanje. Kolike razmere to poprima govori i to da su bili predgrupa Tool-u na turneji.

Video: Mladek

Sarah Jezebel Deva – “The Corruption of Mercy”
Samo godinu dana nakon što je izdala svoj prvi solo album, Sarah Jezebel Deva (poznatija kao prijašnja pjevačica u Cradle of Filth) vraća se s novim albumom. The Corruption of Mercy vrlo nam jasno pokazuje napredak koji je Deva napravila u zadnje vrijeme. Glazba je dosta energetična, posebice gitare, no to više doprinosi mračnijoj strani albuma. Devin vokal je dubok, vrlo rijetko operativan, a odličnu podlogu daju mu bas i orkestar. Treba izdvojiti i obradu pjesme Zombie (od The Cranberries), kojoj je Deva dala novo, puno tajanstvenije, ruho.

Video: Zombie

Social Distortion – “Hard Times and Nursery Rhymes“
Iako važe za punk bend, Social Distortion su pomenutu etiketu doveli u pitanje još pre 20 godina. Sa ‘Hard Times and Nursery Rhymes’ to potvrđuju, donoseći svežinu, novo lice kalifornijske pank struje, uz mešavinu začina koji se sastoje od country motiva, blues solaža, jednostavnih deonica iz 60tih. Ništa spektakularno, ali svakako vredi čuti, pogotovo ako niste pobornik mnogo tvrdog i brzog zvuka.

Video: Machine gun blues

SubRosa – “No help for the mighty one”
Kittie za odrasle. Ove cure iz Salt Lake City-ja su mnoge iznenadili svojim drugim albumom. Njihova mešavina sludge, dooma i stonera vidno je sazrela u odnosu na prethodno izdanje pod imenon Strega. Zanimljivo je da je producent albuma bio basista Marduka.

Video: Borrowed time, borrowed eyes

The Black Keys – “El Camino”
Bend koji uvijek zvuči vrlo svježe, na ovom albumu je još energičniji i melodičniji. Ovaj retro rock zvuk plod je dvojca – Dana Auerbacha kao vokala koji ujedno stvara i gitarske distorzirane rifove i bubnjara Patricka Carneyja zaduženog za snažni ritam. Prepoznatljvi prljavi, hrskavi zvuk i dalje je prisutan, ali začinjen na trenutke psihodeličnim boogijem i sjetom u tekstovima. Ali inače su pjesme adrenalinske, šarmantne, odlične za podizanje raspoloženja.

Video: Lonely Boy

The Get Up Kids – „There are rule“
Dosta dobar materijal koji se može okarakterisati kao indie, emo, čak i pop rock. Na trenutke pesme „prave“ sladunjave ispade iz tradicionalnog emo, pop punka koji su forsirali krajem 90tih i koji je davao fenomenalne rezultate. The Get Up Kids su bez sumnje jedan od najvažnijih emo bendova koje treba čuti, ali ako hoćete da se upoznate sa njima, bolje preslušajte „Something to Write Home About” (1999).

Video: Automatic

The Jezabels – “Prisoner“
Psihodelični rok sa dominantnim ženskim vokalom recept je uspeha za The Jezabels. Album je pomalo stilski mešovit, kao da pokušavaju da eksperimentišu i pronađu ono što im najviše odgovara. Ima klavira, akustične gitare, semplova, električne gitare, sintisajzera… Izdvajaju se “Prisoner“, “Endless Summer“, “City girl“ i “Catch me“.

Video: Endless summer

The Vaccines – “What did you expect from the Vaccines?“
Mladi The Vaccines svojim albumom nas pitaju „šta smo očekivali od njih“? Ne mnogo toga, upravo ono što su dostavili. Pankerski indi rok koji nas spuca već sa prvom pesmom “Wreckin bar (ra ra ra)“. Muzički su nekako svoji, a vokalno dosta inspirisani bendom The National. Nisu sve pesme pankerske, na ’1,2,3’ ima tu i opuštenijih, poetičnijih poput “Lack of understanding“, “Post break up sex“ i “Family friend“.

Video: Post break up sex

Tony Bennett – “Duets II“
Starog psa ne možeš naučiti novim trikovima, pa je iskusni Toni Benet zato unajmio većinom mlađe muzičare da osveže evergrin hitove poput “Lady and the tramp“, “The Girl I Love“, “Don’t get around much anymore“… Benet slavi svoji 85. rođendan nadovezujući se na svoj prethodni “Duets“ album, i naravno ponovo imenom aludira na Frenk Sinatrine albume. Ploča je daleko interesantnija od prethodne, a svežinu mu daju gosti u nekim novim ulogama. Tu su mlađe snage Lejdi Gaga, Ejmi Vajnhaus, Džon Mejer, Majkl Buble, Nora Džouns i Keri Andervrld, ali i iskusniji Areta Frenklin, Natali Kol, Šeril Krou, Maraja Keri, Fejt Hil, Andrea Bočeli, Vili Nelson…

Video: Body and Soul (ft. Amy Winehouse)

TurisasTurisas – “Stand Up and Fight”
Jedan od najpoznatijih folk metal bendova iz Finske, Turisas, ove godine proslavio se novim studijskim albumom. “Stand Up and Fight” više nego ikada naglašava tzv. battle metal i epic stil te je usto i puno žešći. S ovim albumom, dolaze i orkestralni ulomci, a tematski može se smatrati i nastavkom prethodnog “The Varangian Way”.
Video: Stand Up and Fight

Týr – “The Lay of Thrym”
S Farskih otoka stiže nam novi album, “The Lay of Thrym”, koji ponosno predstavlja nordijske utjecaje, kao i univerzalne teme poput npr. nacističkih pokreta. Kao i na njihovim ranijim uradcima, Joensenov vokal je najsvjetlija točka albuma, no posebno se ističu gitare i bas. Album uključuje i dvije izvanredne obrade, “I” od Black Sabbath, i “Stargazer” od Rainbow.
Video: Shadow of the Swastika

White Lies – “Ritual“
“White Lies“ su za kratko vreme okusili svoj deo slave i odradili obimnu turneju. Već su ozbiljnije zagazili u muzičke vode pa je stoga i njihov novi album slojevitiji, ozbiljniji i zreliji nego njegov prethodnik. Pored već objavljenog singla za pesmu “Bigget Than Us“, sa albuma se izdvajaju “Strangers“, “Streetlights“, “Holy Ghost“ i “Bad Love“.

Video: Bigger than us

Wilco – “The Whole Love”
Umor je čudo, a to pokazuje Wilco na svom novom albumu. Pesme su uglavnom ujednačene, a od tema tu su ljubav, tuga, prevara, slabost… Jeff je ovog puta napisao realistične tekstove, bez nekih posebnih bajki i hodanja po nebu. Veterani su ovaj svoj album izdali za svoju tek osnovanu izdavačku kuću, tako da su osmislili lep način kako da dočekaju penziju.

Video: Born alone

Wolves like us – “Late love”
Ovi Norvežani se trenutno smucaju po Evropi sa Kvelertakom. Međutim, dosta se razlikuju od svojih zemljaka. Prvo su dosta pitomiji od njih a i pevaju na engleskom a ne na maternjem. Tek nedavno sam čuo ovaj album ali već na drugoj pesmi je bilo: to je to!

Video: Deathless

Zippo – “Maktub”
Jedno od najbolje čuvanih blaga Italije. Bend iz Peskare na svom trećem albumu odlazi korak dalje u produkciji u odnosu na prethodni “The road to knowledge” i isporučuje 7 hitova koje kad čujete pobesnite jer ovaj bend nije poznatiji. Do sada su nam često bili u komšiluku ali su nas vešto zaobilazili. Bilo bi lepo kada bi se „Maktub“ zasvirao i kod nas.

Video: Caravan to your destiny

Recenzije pisali: Aleksandar Nikolić, Dajana Lerić, Dino Nejašmić, Marina Kompar, Miloš Najdanović, Nemanja Đorđević, Nenad Cvetković Gile i Savo Drakulić