-

60 godina Rock ‘N’ Rolla: Top 10 iz 1980. godine

60 godina RnR - 1980Pre 35. godina rodio se Sonyjev Walkman. „Najveći izum još od tranzistora u šezdesetih godina“, kako kažu. Ovom godinom označen je novi period u istoriji muzike. Krenule su čuvene „osamdesete“.

Elton John izveo je besplatan koncert pred 400 hiljada Njujorčana u Central Parku. Održan je prvi Monsters of Rock festival u Doningtonu (Velika Britanija). Headlineri prvog u nizu festivala su bili Rainbow, Scorpions, Judas Priest, April Wine i drugi, tada manje poznati muzičari. Zbog smrti bubnjara Džona Bonhama raspao se Led Zeppelin. Ramones izbacuju četvrti album „End of the Century“ i završavaju u srednjoškolskom niskobudžetnjaku „Rock and Roll High School“.

Iron Maiden izbacuju debi album, Sounds magazin ih opisuje kao „novi talas britanskog hevi metala“. Ozi, tada ex. Black Sabbath, sarađuje sa Rendijem Roadsom na „Blizzards of Ozz“. Motorhead objavljuje „Ace of Spades“. Ova godina ostaće poznata po smrtnim slučajevima muzičara – Bon Skot, Ijan Kurtis i maločas pomenuti Džon Bonham su samo deo muzičara koji su izgubili život te godine. Pa da počnemo!

10. „Do that to me one more time“ – Captain & Tennille

Ova pesma se na prvo mesto američke Bilboard liste hitova popela nakon četiri nedelje na drugom mestu iza Majkla Džeksona i „Rock with You“. Duo je pesmu snimio i na španskom pod nazivom „Amame Una Vez Mas„. Oni su zbog albuma „Make your move“  napustili svoju dugogodišnju izdavačku kuću A&M i potpisali sa Casablanca Records. Toni Tenil nije voleo ovu pesmu, ali su je ipak pustili direktoru izdavačke kuće A&M, koji je u pesmi prepoznao hit i insistirao da je snime.

9. „A Woman in Love“ – Barbra Streisand

Ova pesma napisana je za Barbru od strane Berija i Robina Giba (dvojac kasnije poznat kao Bee Gees). Barbrin peti hit koji je dominirao Bilbordovim top 100 listama. Ova pesma provela je tri nedelje na istom. Pesma je, takoreći, ušla u Ginisa time što je prva u kojoj vokal samostalno peva jednu notu više od 10 sekundi. Kao i bilo koji rekord u muzici, i njen je vrlo brzo nadmašen. Bil Viters, Dona Samers i Air Supply su, nakon izlaska ove pesme, oborili njen rekord za čak 5 sekundi pevanja više..

8. „Fame“ – Irene Cara

Iako nije baš žanrovski „rok“, ova pesma je klasičan primer ironije toga da vam muzika može doneti slavu. Nastala kao muzika za film u kome je Irene glumila Koko Ernandez, ova pesma se vrlo brzo popela na vrhove svetskih top lista. Kasnije, pesmu su koristili i za istoimeni serijal koji se emitovao od 1982. do 1987. godine. 2004. godine osvojila je 51. mesto na top listi filmskih i pozorišnih hitova „100 godina – 100 pesama“.

7. „All Out Of Love“ – Air Supply

Ko je pažljivo gledao seriju Supernatural, definitivno se seća ove pesme iz sedme sezone. Pored Supernaturala, mnoge serije i filmovi emitovali su ovu pesmu. Napisali su jeGrejam Rasel i Klajv Dejvis. Dostigla je broj dva na američkoj Hot 100 top listi.

6. „Call Me“ – Blondie

Možda vam je pesma poznatija kao naslovna iz filma Američki žigolo. Provela je šest nedelja na prvom mestu Bilbordove američke liste. Originalni izvođači ove pesme su trebali da budu Stivi Niks i Fleetwood Mac, ali im ugovor sa Modern Records nije to dozvoljavao. Đorđio Moroder, idejni tvorac pesme, se potom obratio bendu Blondie.

5. „Funkytown“ – Lipps Inc.

Do Madonine pesme, ovaj singl držao je prvo mesto na top listama širom 28 zemalja. Ovo je jedna od najpoznatijih, ako ne i najpoznatija pesma tog ranog disco funk žanra. Ukoliko ste fan „Malcolm in the Middle“, setićete se da je Hal učio Malkoma da kliza uz ovu pesmu. Šrek, Prijatelji, South Park i mnogi drugi filmovi puštali su ovu pesmu. Nissan je koristi u svojim reklamama, a iranska delegacijama je na zimskim olimpijskim igrama 2006. godine pesmu iskoristila kao cover za ceremoniju otvaranja.

4. „Crazy little thing called love“ – Queen

Pravo iz albuma „The Game“, ova „desetominutna“ pesma jedan je od najvećih hitova benda. Ujedno, njom je počelo i rađanje modernog rokabili žanra. Nastala je kao odavanje počasti Elvisu. O tome kako Fredi Merkjuri svira ritam gitaru zaključite sami.

3. „Rock with You“ – Michael Jackson

Jedan od poslednjih velikih hitova disko ere, ova pesma je peta po redu na albumu „Off the Wall„. Jedna od naizgled omiljenih pesama Majkla Džeksona. Pesmu je svirao na čak šest punih turneja a bila je planirana i za sedmu, koja je nažalost otkazana zbog njegove iznenadne smrti jula 2009. godine.

2. „Coming Up“ – Paul McCartney

Za ovu pesmu dovoljno je reći da su Pol i Linda Mekartni zapravo ceo bend. I bubnjari, i gitaristi i pevači. Dvanaest različitih muzičkih zvezda pod jednim imenom, The Plastic Macs. Bar tako kaže spot. Ovo je uvodna pesma na drugom solo albumu „McCartney II“ i prema navodima medija, jedna od pesama koja je Džona Lenona „digla iz penzije“. Singl je na britanskoj top listi proveo tri nedelje pre nego što je zauzeo drugo mesto.

1. „Another Brick in the Wall“ – Pink Floyd

Svi smo mi još jedna cigla u zidu. Ova pesma je zaslužila svoje prvo mesto i ove godine jer je jedan od najvećih hitova i dan danas iako je nastala pre više od trideset godina. Pesma je iste godine zabranjena u Južnoafričkoj Republici zbog pobuna koje su nastale u tadašnjem aparthajd režimu. Prodat je u preko 4 miliona „legalnih“ kopija širom sveta.

BONUS: „Walking on Thin Ice“ – Yoko Ono

Dogodilo se još mnogo stvari te „davne“ 1980. godine, ali će ona definitivno ostati zapamćena po ubistvu Džona Lenona tog 8. decembra. Na njega je, ispred njujorške zgrade u kojoj je živeo sa Joko Ono, pucao Mark Dejvid Čepmen. Mark je osuđen na doživotnu kaznu zatvora sa mogućnošću pomilovanja posle dvadeset. Joko Ono je, u njegovu čast, objavila „Season of Glass“ naredne godine. Na ovom albumu našla se poslednja pesma koju je Lenon ikada snimio, „Walking on Thin Ice“. Pesma je snimljena sat vremena pre ubistva.  U to ime, ova pesma zaslužila je počasno prvo mesto.